Mit viselnek a japánok?
Sosem gondoltam volna, de a japán street fashion-nek külön szócikke van a Wikin, és nem Nina írta.
Az írják, hogy nagyjából a 19. sz. közepén kezdett a japán divat versenybe kerülni a nyugatival, és ebből a versengésből végülis kialakult egy sajátos utcai divat, melynek a lényege, hogy az utca embere a különböző kultúrák divatját és a tradiciókat ötvözve egy egészen sajátos, új stílust teremtett. Az európai haute coutere-hoz hasonlíthatnák egyes extrém és avant-garde stílusvonalakat – a trendekkel behatóbban egyébként Shoichi Aoki foglalkozott 1997-ben a Fruits c. divatlapban (mely egyébként a street fashiont hivatott promótálni Japánban).
És bár stílusok jöttek mentek az évek során , néhányat még mi is ismerhetünk.
Kogal: az iskolai egyenruhák stílusa. Ezt ismerjük! Milyen jó, hogy most már a nevét is tudjuk, tehát: kogal.
Shironuri: fehér make up, hagyományos japán divat (kimono, hakama), de bejátszik a gothic lolita style is. Elég dekoratív, tetszik is, bár nem tudom elképzelni, hogy az utcán így flangáljak.
Visual kei: a nyolcvanas évek derekán alakult ki, tulajdonképpen a japán zenészek divatja. Szokatlan frizura, színpadias jelmezek, egyfajta androgün glam rockhoz hasonló irányzat. Ha azt mondom, Tokyo Hotel, képben vagyok?
Visual kei - tokyofashion.com
Bōsōzoku: a kilencvenes évek óta nem divat, viszont az animék és a mangák gyakran ezt a stílus karikírozzák ki. Még jó, hogy már nem játszik, mert kezeslábasokról és F1 egyenruhákról szól a dolog, melyet meztelen felsőtesttel, lecipzározva hordtak (férfiak).
Bōsōzoku - houseofjapan.com
Decora: a fekete és pink. együtt. Harisnyák, kézmelegítők, lábszárvédők, térdzoknik. 2000-re összeolvadt valamelyik lolita stílussal (OTT - over the top lolita -), de a tengerentúlon még arat.
Decora - decorafashion.blogspot.com
Lolita: valószínűleg ez a legismerősebb legtöbbünk számára, hiszen elég jól tartja magát ez a trend szerte a világon. Még olyan „alstílusait” is említi a szócikk, mint Gothic Lolita (nem ragoznám, értjük), Sweet Lolita (ez a leggyermekiesebb stílus, bébi állatok, tündérmesék, Hello Kitty), Punk Lolita (punk-lolita kombó), Klasszikus Lolita (azt írják, hagyományos és üzleties, a kék, zöld és a piros színek dominálnak lolitálnak). Van itt még egy Kodona Lolita stílus is, ami a lolitának férfias változata, és a viktoriánus kor fiú-öltözetéhez hasonlít.

Kodona - lookbook.nu
Gyaru: ez egy csajos-glam stílus, műszempillákkal, parókával, műkörmökkel, sok-sok nyugati hatással.
Ganguro: a kilencvenes évek elejétől hódít, gyakorlatilag a gyaru keretein belül mozog, miniszoknyával, szőkített hajjal, napbarnított bőrrel, platformcipővel, még több műszempillával és fehér szemceruzával megspékelve. Ez az olyan nagyon európai japán divat lehet.
Gyaru - tokyofashion.com
Nos, idáig jutottam, akit érdekel, bővebben itt. Kíváncsiságból megnéznék egy ilyen összesítést magyar viszonylatban is... Kommentekben pedig javítsatok, helyesbítsetek!
Tetszett? Oszd meg!
Ha tetszett a poszt, ne légy rest, és nyomj egy lájkot a Facebook oldalunkra! Köszi!