Logo Pic
fovarosi.blog.hu 2024. július 08.

Barangolás Komlón

Milyen lehet egy olyan város, ami a turistaforgalom szempontjából eléggé hátul van, és egykori fő gazdasági bázisa ma már nem létezik? Séta Komlón, az egykori bányavárosban, a szocialista realizmus bástyájában. 

komlo-cimer.png

Egy szabad délutánt, estét tudtam csak Komlóra áldozni, de így is érdekelt. Milyen lehet egy olyan város, ami a turistaforgalom szempontjából eléggé hátul van, és egykori fő gazdasági bázisa ma már nem létezik? 

Komlót meglepően érdekesnek találtam ahhoz képest, hogy milyen a híre. A magyarok fejében talán Salgótarjánnal és Ózddal lehet egy kategória. Annyiban meg is áll a dolog, hogy Salgótarján és Komló körül is rengeteg a turista útvonal, szép a természeti környezet. 

Komlót először egy 1256-os oklevél említi Villa Complov alakban, a 13.-14. században további nevei: Cumplow, Kemle, Komlod, Komlou, Konlod, Comulod. Sokáig a pécsváradi apátsághoz tartozó falu volt. És akkor nézzük meg a 20. századi lakosságszámot. 1910-ben 1513 lakos, 1950-ben 5812 lakos. Majd 1951-ben városi rangra emelték, és 1954-ben Komlóhoz csatolták Kisbattyánt, Mecsekfalut (amelynek neve 1928-ig Szopok volt) és Mecsekjánosit. A szocializmusban Mánfa is Komlóhoz tartozott. Így az 1960-as lakosságszám már 23588 fő lett! Az 1990-es években a lakosság még 31 ezer fős volt, 2001-re ez 27 ezerre csökkent, 2024-ben pedig már 20 ezer fő alá süllyedt - ez főleg azzal magyarázható, hogy a bányászat megszűnésével nagyon kevés a munkalehetőség. Az sem segít a helyzeten, hogy 2023. augusztus 1-én bezárt a vasútállomás, megszűnt a vasúti személyforgalom. 

szopok.jpg

A szénbányászat már az 1890-es években megindult, de az igazi nagy fejlődés 1952-ben indult be, amikor a Dunai Vasmű számára kellett kiépíteni a széntermelést és -szállítást. A bányászat 2000-ben állt le végleg. Az egykori szénosztályozó és teherpályaudvar helyén ipari park létesült. 

A múzeumba sajnos nem jutottam be, pedig biztos érdekes lehetett volna tanulni a Komlosaurus Carbonis-ról, Magyarország első dinoszaurusz leletéről. Komlón forgatták 1961-ben "Az ígéret földje" c. magyar filmet is, és ugyanebben az évben még egy nagy esemény volt a városban: ellátogatott ide Jurij Gagarin, az első űrhajós. Moldova György 1971-ben könyvet is írt a városról. De Komlóhoz kapcsolódik a Rózsaszín Pitbull együttes "Szén City" című albuma is, az együttes ugyanis komlói eredetű. 

Én magam a Nagy Apartmanban szálltam meg, ide érkeztem. Így rögtön megnézhettem a Kiss József utcát, ami végig a szocialista realizmusban épült társasházakkal épült ki. A 11. számú háznál érdemes megállni, itt ugyanis megőrizték az építéskor a falra felfestett ütemtervet. 

20240702-02-komlo-kissjozsefutca11.jpg

A ház azóta is áll. 

20240702-05-komlo-kossuthaltaro.jpg

A Lidl közelében találni rá erre a bányászati emlékhelyre. Itt volt a Kossuth altáró, amelynek építése 1949-ben kezdődött. 1952 és 2000 között működött, biztosítva az Anna, Zobák, Kossuth és részben a Béta és a III-as akna szenének eljuttatását a szénpályaudvarra. A tárón történt a dolgozók szállítása is. A mintegy 6 kilométeres föld alatti járatrendszer utolsó szakaszát 2001-ben tömedékelték be. 

Ennek közelében, a sínek túloldalán áll az egykori munkásmozgalmi emlék, felirata szerint "A munkásmozgalom harcosainak emlékeire". 1959-ben avatták fel, a viszonylag ismeretlen Bizse János festőművész és Navratil Géza alkotása.

20240702-08-komlo-munkasmozgalmiemlek.jpg

Innen pedig már csak pár lépés a bányászati emlékmű. Ezt 2014-ben avatták fel, Bachmann Zoltán szerkesztette össze a darabokat. A nagy kerék az egyik aknatoronyé volt, 9 tonnás, átmérője 6 méter. Mellette csille, mozdony, a mozdonyhoz kapcsolt kocsik láthatók. Valamikor ezen a területen, a Tesco és a Lidl helyén vasúti pályaudvar állt a szénbányászat szolgálatában. 

20240702-09-komlo-banyaszatiemlekmu.jpg

Ha kisétálunk ahhoz a térhez, ahol az önkormányzat épülete is áll, a főúton átellenben egy földszintes üzletsort láthatunk vendéglátóhelyekkel, fagyizóval, egy-két üzlettel. Az ezek feletti domboldalban áll a bányász emlékmű, ide azért is érdemes felmenni, mert némi kilátást is kínál a városra. 

20240702-15-komlo-banyaszemlekmu.jpg

20240702-13-komlo-banyaszemlekmu.jpg

Ifj. Szabó István 1973-ban felavatott alkotása betonból, labradoritból és krómacélból készült, és a bányaácsolatot teszi meg fő fomává, térplasztikává. Mellette márvány táblákon sorolták fel a bányászat mártírjainak, a halálos áldozatoknak a neveit. 

20240702-17-komlo-zenelofiatalok.jpg

Sokkal vidámabb témát dolgoz fel a "Zenélő fiatalok" című kompozíció, amely a zenetartárt és a tanítványát alumíniumba öntve ábrázolja a Városház téren, Komló főterén. Korábban a Lenin szobor állt a helyén. Ezt a szobrot eredetileg a Zobák-aknánál állították fel 1964-ben. Miután 1999-ben bezárt a bánya, a szobor átkerült erre a helyre: 2001-ben, a komlói Gyermekkórus Fesztivál nyitónapján avatták fel újra. 

Az önkormányzat épületén emléktábla tájékoztat arról, hogy Jurij Gagarin 1961. augusztus 20-án látogatott el Komlóra. A nagy eseménynek még egy emléke van, de az nem látható. A Gagarin utca 4. alatt, az iskola szélfogójában egy Gagarin mozaikkép található a falon, de szekrényekkel takarták el a mozaikot. Egyrészt emiatt az nem látható, másrészt így talán egyszer újra felfedezik a rejtőző alkotást. 

Egy gyors hamburger a helyi vendéglátásban, egy kis feltöltés a Lidl-ből, aztán visszamentem a szálláshelyemre. Másnaptól indult a "végső roham", letudni a Dél-dunántúli Kéktúra utolsó kilométereit is.

 

 

Vissza a címlapra
Dél-dunántúli Kéktúra
A kektura.blog.hu az Országos Kéktúra bejárásának naplója volt, ez pedig a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra végigsétálásának naplója. Kapcsolat: 7788fido (a) gmail.com. Útvonal változásokról szóló információkat szívesen veszek!
Legjobban pörgő posztok
6 pixie frizura, amit ki kell próbálnod
Dominika01 • 1 hónap
Az Atalanta elleni mérkőzés
Apuleius • 2 nap
A Torino elleni mérkőzés
Apuleius • 5 nap
TÚLÉLÉS A TÉLI PILISBEN
szórád tamás • 8 nap
Kolo Muani és Zirkzee jöhet szóba a támadósor tekintetében
venember83 • 7 nap
Cikkek a címlapról
Tévhitek a depresszióról – oszlassuk el őket
A depresszióról sok tévhit kering, amelyek gyakran hozzájárulnak a betegség elbagatellizálásához és a segítségkérés halogatásához. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány gyakori félreértést, és elmagyarázzuk, miért tévesek ezek az elgondolások. A depresszió körüli tévhitek miatt sokan nem keresnek…
„…és ne gondoljon ide, hogyha bealkonyul” II.
Idén lesz 80 éve, hogy véget ért az emberiség történetének legnagyobb, egyben legtöbb halálos áldozattal járó fegyveres konfliktusa, a II. világháború. Az azóta eltelt időszak köz- és hadtörténeti kutatásai jelentős mértékben foglalkoztak a témával, azonban mindig izgalmas olyan forrásokra bukkanni,…
>