Tudtad, hogy a japán lódarázs a maga 7,5 centiméterével a világ legnagyobb lódarazsa? Évente állítólag több, mint negyven ember hal bele csípésébe, mely ellenszer nélkül 30 másodperc alatt halált okoz.
És az megvan, hogy egyes kabócafajok porrá törve vágyfokozó afrodiziákumként végzik még napjainkban is? És hogy teliholdkor nem érdemes lepkegyűjtésre indulni?
A kertvárosi övezetben található Újpesti Lepkemúzeumot a gyűjtő Juhász György rendezte be saját családi házában. Kedves fogadtatás, szakszerű és információgazdag vezetés várja az odalátogatókat. A Kárpát-medence és más földrajzi régiók rovarvilágát (nyilván főleg lepkéket) bemutató hatalmas táblák mellett helyet kaptak különböző ásványok, ősmaradványok, tengeri (egykor) élőlények és egy maszk-gyűjtemény is.
Hallottunk történeteket arról, hogy hogyan alkalmazzák a lepkék a mimikrit (például a hatalmas szemfoltok a szárnyakon alkalmas lehet a védekezésre a madarak ellen: azok ugyanis a hirtelen kitárt szárnyak láttán azt gondolják, nagyobb állattal állnak szemben), és láttunk többek közt átlátszó szárnyú, "színváltós" lepkét, hiánytala (kihalt) megdvecsontvázat és sámánszobrot is.
Az ominózus japán lódarázs
Az egyetlen lepkefaj, mely valóban képes hangot kiadni (már a báb és a hernyó is, állítólag): a halálfejes lepke. Az Acherontia atropos vándorlepke, hazánkban májustól szeptemberig találkozhatsz vele.
Atlaszlepke: a legnagyobb fesztávolságú éjszakai lepke
Citromlepkék
Az "átlátszó-szárnyú" lepke
Újpesti Lepkemúzeum
1041 Budapest, Dessewffy u. 26.
360-33-09
Megihletett... Ha már nem hozhattam el, csináltam egyet magamnak :)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.