A 2014-ben kikísérletezett Vantablack a színtudománnyal foglalkozó szakemberek szerint majdnem 100%-osan elnyeli a rávetülő fényt, ezzel totálisan megzavarva a szemet.
Vantablack - Forrás: Wikipédia
Hogy a hír ne csak a tudományos magazinok hasábjain jelenhessen meg, arról Anish Kapoor szobrászművész gondoskodott: állítólag kizárólagos jogot szerzett a világ legsötétebb színének használatára. Ezen aztán - jogosan - jól felháborodott a többi kortárs képzőművész, pl. Christian Furr festő (aki arról híres, hogy ő a legfiatalabb művész, aki az angol királynőről portrét festett) szerint viszont ezt nem teheti meg, hiszen miért ne használhatná ő is ezt a különleges árnyalatot, és kísérletezhetne vele kedvére.
A szénszálas nanocsövecskékből előállított fekete szín azonban állítólag nem a ruhaipar számára fogja a nagy bizniszt jelenteni (azt mondják abszolút semmi részlet - gyűrődés, ráncok, varrás stb. - nem látszik rajta), hanem a csillagászatban, a galaxisok tanulmányozása során kaphat nagy szerepet, a távcsövek készítése során - itt ugyanis a legsötétebb felülethez képest keresik az érzékelők a fényeket.
"Ez az árnyalat feketébb, mint bármi, amit el tudsz képzelni" - nyilatkozta semmitsokatmondóan Kapoor a BBC rádiónak. "Annyira fekete, hogy szinte alig látod, hihetetlen."
Anish Kapoor: Cloud Gate - Chicago, 2006
Ha tetszett a poszt, ne légy rest, és nyomj egy lájkot a Facebook oldalunkra! Köszi!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.