Sötétedéskor találkoztunk Somogyi Leventével, a BudapestScenes túravezetőjével és néhány, a zord idő ellenére is kitartó érdeklődővel a Csepel Művek bejáratánál. Az igencsak hűvös márciusi pénteken remek alkalomnak kínálkozott egy jó kis Éjszakai bunkertúrára.
"A VFK-66 vegyifelderítő készlet rendszeresített kimutató cső választékával specifikussá tehető, kielégítő az érzékenysége, de csak egyszer használatos és viszonylag időigényes a kimutatási folyamat."
Weiss Manfréd, anno 1882-ben a Lövölde téri családi konzervüzemmel kezdte pályafutását. A konzervgyárat a folyamatosan növekvő kereslet miatt először a Közvágóíd közelébe, majd - miután időközben a repertoárba bekerült a tölténygyártás is, és a gyártás során 1890-ben súlyos üzemi baleset - robbanás - történt, Csepelre költöztették a gyárat, távol a(z akkor) lakott területektől.
Az elkövetkező 15-20 év alatt a gyár gyakorlatilag hadiüzemmé vált, és mint ilyen, számtalan csarnokával, műhelyével, raktárépületével (pláne, hogy időközben már harckocsik és repülőgépmotorok is készültek az üzemekben) nem kerülhette el, hogy a II. világháború alatti bombázások kiemelt célpontjává váljon. A légoltalmi bunkerek megépítése körüli hercehurcáról, az építkezések elkezdéséről, a bombázásokról rengeteg érdekes dolgot tudhattunk meg a túravezetőtől, sőt, nem csak tőle: túlélők elbeszélésései is részét képezték a több, mint 3 órát felölelő bunkerlátogatásnak.
Nem is venném el Levente kenyerét, kedvcsinálónak tényleg csak annyit, hogy rendkívül érdekes és tanulságos történeteket hallhattunk, majd' minden, a meglátogatott bunker területén kiállított tárgyat (kezdve a légószirénától a "sugárveszély fokozatjelző" műszereken keresztül a gázálarcokig) megtapogathattunk, kipróbálhattunk, sőt... Azt is megtapasztalhattuk (nyilván megközelítőleg sem élhettük át a borzalmakat), milyen érzés lehetett vaksötétben egy bunker mélyén gubbasztani légitámadás közben.
Ha valakit érdekel az egykori Csepel Művek/Weiss Manfréd Acél- és Fémművek ill. konkrétan a CSM/WMM területén megépült légoltalmi bunkerek története, katt ide; van nappali és éjszakai program is (komolyabb túrára azért ne gondoljatok, cseppet sem fárasztó, ám annál érdekesebb sétáról van szó).
.
A térképen a Csepeli Weiss Manfréd Művek (WMM) területe, jelölve a bunkerek
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.