Van egy festőművész, egyeseknek Takács Máté, egyeseknek Koromgyerek. Konkrétan nem tudok lejönni a festményeiről és a rajzairól, ezekről a befeléfordulós, néhol depresszív, nélhol morbid sztorikról, és a hozzá passzoló elnagyolt, mégis izgalmas részletekkel bíztató, biztos rajztudásról árulkodó ábrázolásmódról.
Hatalmas lelkesedéstől és még hatalmasabb kíváncsiságtől vezérelve megkerestem őt pár szó erejéig - fogadjátok szeretettel Koromgyereket és brilliáns alkotásait!
Ha érdekelnek a képek, Máté a Pizzicában állít ki 2015. október 21-től!
Melengetett kígyók / 2015
MÁSKÉNT GONDOLKODÓ
Hogyan lépett be életedbe a rajzolás és a festészet?
Rajzolni mindenki rajzol gyerekkorától és fest is, de van, aki abbahagyja. Én nem hagytam abba. Igaz, hogy mégsem a művészeti pályára orientálódtam, szerintem a szüleimnek eszébe sem jutott, hogy ez egy hivatás lehet. Ők a klasszikus "képzőművész vagyok" - "aha, és miből élsz?" gondolatmeneten mozoghattak. Persze élő példa sem lehetett sok előttük, de mégis fontos, hogy egy gyereket a képességei és kedve szerint terelgessünk a lehető legjobb irányba.
Mégis festő lettem, saját elhatározásból, autodidaktaként. Vélhetőleg művésznek születtem, másként gondolkodónak. Persze nem ebből élek, hiszen a szakma nem vesz rólam tudomást, kevés kivételtől eltekintve. Több tucat munkahelyem volt már, kitanultam a bútorrestaurálást, négy évig a világ legkülönbözőbb sajtjait árultam, dolgoztam gyárakban, éltem külföldön is.
Add, hogy gyors halálom legyen / 2013 / olaj, vászon / 40x55
Szóval miből élsz?
A vendéglátózás volt mindig is a legáltalánosabb megélhetési eszközöm. Lélekölő egy művésznek, de mégis teremt annyi forrást, ami mellet festhetek, és emberközpontú. A családomat is el tudom tartani. Illetve ez az ismeretlenség, outsiderség is komoly motorja a művészetemnek.
Emellett sokat olvasok, a szépirodalmi művek nagyon inspirálnak, szeretek versekbe is belefeledkezni. Szinte mindig hallgatok zenét festés közben.
Kik inspirálnak?
Sok művész van, akit kedvelek, az élők és holtak között is. A naiv művészetre, az art brutra ugyanúgy odafigyelek, mint a hazai festő barátaimra. Ha irodalomról van szó Henry Miller egy polcon van Konrád Györggyel, József Attila Röhrig Gézával. Zenében a jazz, perifériális kisérleti dolgok, punk. Majdnem mindegy, csak legyen benne spiritusz.
Közepes megvilágosodás / 2015
FELDOLGOZNI A FELDOLGOZHATATLANT: AMI A VILÁG
Hogyan és miért festesz?
Az, hogy éppen akvarellt készítek vagy nagyméretű olajfestményeimen dolgozom nem csak a hangulatom határozza meg, hanem a külső tényezők is. Lakásban festeni nem mindig praktikus, elég sok előkészítést is igényel, bár késztetésem többször van, mint lehetőségem. Ezért sokszor papírra dolgozom, rajzolok egy remek japán tollal, és gyönyörű vízfestékkel festek rá.
Ezt a tollat egy japán lánytól kaptam, aki egyébként Tokióban kiállítja egy éven keresztül több képemet, különböző helyszíneken. Emellett tavalyelőtt Vlagyivosztokban voltam egy hétig, egy csoportos kiállítás keretében egyedüli magyarként.
Mindezt saját erőmből értem el, úgyhogy nem kérdéses, van-e létjogosultsága annak, amit csinálok. Kell is, mert ez számomra a szelep, így dolgozom fel a feldolgozhatatlant, ami maga a világ.
Képeiden keresztül annak a kicsit távolságtartó, külső szemlélődő típusnak tűnsz, aki aztán otthon jól megrágja, hányja-veti a látottakat. Mi az, ami neked egyébként lejön a téged körülvevő világból?
Mindenkinek saját valósága van, Schrödinger macskája is ezt nyávogja. Hogy mi jön le? Olykor csak az emberi kisszerűség, ami végtelenül zavar, de aztán megnyugtat, hogy végül is csak egy hologram vagyunk isten sapkájának a csúcspontjában.
Fekete fej (átdolgozás) / 2011-2015
Vérrel, verejtékkel / 110x150 / olaj, vászon / 2013
Detoxikált művész
Mit miért teszel, mit miért eszel