1836-ot írunk, amikor egy csapat nyúlra vadászó kamasz Skóciában, az Arthur'S Seat közelében valami egészen különös kincsre bukkant. Pandora szelencéje ezúttal Edinburgh szellemektől, gyilkosoktól és kísértetektől hemzsegő történetének legsötétebb titkait rejtette - de nem fedte fel.
REJTÉLYES KOPORSÓK
Tizenhét icipici koporsó, 7,5-10 cm hosszúak, bennük egy-egy különböző stílusokban felöltöztetett, fából faragott, miniatűr figurával. A koporsók két sorba voltak rendezve, 8-8 az első kettőben, és egy a harmadikban. Az első sor kis koporsói lehettek talán a lerégebbiek, eléggé le voltak már amortizálódva, csomagolásuk is szétfoszlott az idők során. A második sor jobb állapotban volt, az utolsó, harmadik sort kezdő darab készülhetett legkésőbb - mondja Charles Fort, aki "paranormális szemszögből" vizsgálta a leletet, melyet jelenleg a Skóciai Nemzeti Múzeumban lehet megtekinteni.
Vajon mi célból készültek ezek a különös miniatűrák? Egy Samuel Pyeatt Menefee és Allen Simpson által készített, 1994-es publikáció szerint (a The Book of the Old Edinburgh Club kiadványban jelent meg) a koporsófedelek különböző méretű szögekkel való rögzítése és a koporsó aljának elnagyoltsága arra utal, hogy a parányi koporsók semmiképpen nem kiállítási céllal, és nem szakember által készültek. Néhány figura végtagjait eltávolították - vajon pont azért, hogy beleférjenek a koporsókba?
TEÓRIÁK
Lehetséges, hogy vetélések vagy halvaszületések emlékeit őrzik ezek a "tündérkoporsók"? Vagy valamilyen boszorkányszertartás kellékeiként funkcionáltak? Netalán játékkatonák voltak? Sátáni játékok? Woodoo?
Menefee és Simpson szerint ezek a pici babák a Viktória-korabeli Skóciában elkövetett gyilkosságok áldozatainak emlékét őrzik, bár van egy olyan elmélet, hogy inkább azoknak a sírrablásoknak állítanak örök mementót, melyeket az orvostudomány nevében, egyetemek megbízásra követtek el (az anatómiai ismeretek elmélyítése végett - lsd. őrtornyok Edingburgh nagyobb temetőiben).
A BURKE-HARE GYILKOSSÁGOK
Néhányak szerint a koporsók az ún. Burke és Hare gyilkosságok áldozatainak emlékét őrzik. Az idő stimmelhet, a gyilkosságok 1827-ben történtek, és a kis koporsók az 1830-as évek elején készülhettek. Akkoriban volt az orvosképzés virágkora Edinburghban, és a korábbi időkban büntetett boncolás is beindult. Viszont mivel többet boncoltak volna, mint amennyi hulla volt, ezért sírrablókat béreltek az egyetemek. Burke és Hare, két ír vendégmunkás viszont úgy döntött, nem kockáztat hullarablással; áldozataikat megölték. Végülis úgy buktak le, hogy az egyik hullát felismerték a boncasztalon - a nagy kérdés az volt, vajon a doktor tisztában volt-e azzal, hogy a hullák hogyan kerültek a boncasztalra.
Ezt a témát boncolgatja egyébként a Frankenstein krónikák c. sorozat is, érdemes lehet ránézni.
NINCS MEGOLDÁS
Itt is olvashattok a témával kapcsolatban: itt, meg itt, meg itt.
Via Dirge
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mpl 2017.01.10. 13:37:43
Előbb olvass, aztán írj!
;)
sheabouteverything · http://www.sheabouteverything.blog.hu 2017.01.10. 13:46:06
Szép napot és köszi a hozzászólást. Üdv.