Ebben a posztban a YoniPanties menstruációs bugyik kapcsán azt a témakört járom körül, hogy miért érdemes egy próbát tegyél a mensibugyikkal akkor is, ha nem tartod magad radikális zöldnek.
MENSIBUGYIK: FENNTARTHATÓSÁG ÉS SZABADSÁGÉRZET
Fenntarthatóság, hulladékmentesség, zero waste – ha rendszeresen tekergetsz a közösségi médiában, akkor tudod, hogy most mindenki, mindent ezzel próbál eladni. Én is beleírtam a címbe ugyebár.
A zero waste és a hulladékmentesség a menstruációs bugyik kapcsán is felmerül, sőt - de az igazi előnye mégiscsak az a szabadságérzet és praktikum, amit viselőjének nyújt azokon a bizonyos napokon is.
Ha épp várod, hogy megjöjjön, nem kell külön felkészülnöd egy betéttel, mert a vékonyabb bugyik pont elég biztonságot nyújtanak a meglepetésekhez, remekül használhatod őket éjszaka is, nem gyűrődnek, nem mozdulnak el, nem csavarodnak rá a bugyira - kicsit később bővebben is kifejtem ezeket a szempontokat.
Abban nem feltétlen értek egyet, hogy nulla szemetet termel használatukkal az ember, mert azért csak kimosod, csak használsz vizet (és nem tudom összehasonlítani ezeket a költségeket ill. magát az ökológiai lábnyomot a szemétfeldolgozás költségeivel), de az biztos, hogy a kuka nem feltétlen lesz tele menstruációs hulladékkal, főleg, ha valaki pl. menstruációs kehellyel együtt használja.
BŐRBARÁT ANYAGOK, ÚJRAFELDOLGOZHATÓSÁG ÉS PÉNZMEGTAKARÍTÁS
A megszokott menstruációs eszközök sok-sok kemikáliát, ftalátokat, biszfenolokat (BPA, BPS) tartalmazhatnak, amelyek bizonyítottan megzavarják a hormonháztartást és akár rákot is okozhatnak. Emellett sokakat irritálhatnak a készítés során használt anyagok, allergén tünetek, kellemetlen viszketést, hüvelyi folyást is okozhatnak. Ez szintén egy nagyon fontos szempont.
Ehhez hozzájön, hogy egy vagyonba kerülnek a különböző méretű, formájú tamponok, betétek, és mind-mind a szemétbe kerülnek – és természetesen nem lehet őket újrafeldolgozni. Természetesen kinek milyen a vérmérséklete, annyi és olyan típusú menstruációs eszközt használ, de mosható betéttel, menstruációs kehellyel együtt használva hosszú távon megtérülhet az áruk.
SZERINTEM: A LÉNYEG A SZABADSÁG ÉS A PRAKTIKUM
Hello YoniPanties, viszlát, mensi-balesetek!
Kivel ne történtek volna meg az évek során azok a balesetek, amikor a betét átázott, a tampon szivárgott, és egy sebtiben derékra kötött pulcsival kellett megoldani a helyzetet? Melyikünket ne kergetné kétségbeesésbe egy késő menzesz, amikor minden áldott nap teljes tampon- és betétarzenállal a táskában (és a bugyiban) kell munkába, suliba menni, mert ugye bármelyik pillanatban megjöhet?
Az egyik legpraktikusabb az egész mensibugyi-dologban az, hogy nem kell magad túlaggódnod a fenti esetekben, kényelmesen és lazán futhatsz neki egy táncpróbának vagy egy jógaórának, akkor is, ha „mindenórás” vagy, és akkor is, ha már megjött.
Ezért nem fog átázni a Yoni menstruációs bugyid
A menstruációs bugyik, így a Yoni bugyik is több réteggel készülnek: belül van egy, a tisztasági betétnél nem vastagabb nedvszívó réteg, amely magába szívja a nedvességet. Itt a választott bugyi típusától függően akár 4 tamponnyi vérről is beszélhetünk, tehát éjszakára is ideális választás lehet.
A felső anyag, amely bőröddel is találkozik, OEKO-TEX® 100% pamut, ami antibakteriális, nem okoz kellemetlen viszketést, irritációt.
És ami miatt biztosan nem ázik át, az az alsó védőréteg. Ez az anyag annak ellenére, hogy nem engedi át a folyadékot, nem úgy zár, mint egy nejlonbugyi, szóval a bőröd ettől még nem pálik be, és ráadásul a rossz szagokat is semlegesítik a felhasznált anyagok.
Melyik mensibugyit válaszd?
Érdemes több bugyit is beszerezni, és a vérzés erősségének megfelelőt választani. Mindenképpen érdemes otthon is kipróbálnod, és meggyőződnöd strapabírásukról ahhoz, hogy házon kívül is komfortosan viselhesd.
Választhatod pl. a hipszterfazonú YoniLove bugyit, ami 1 tamponnyi vért tud megtartani, ezért ideális a gyengébb napokra, akár éjszakára is, hiszen nem tud elmozdulni a nedvszívó réteg, mint egy betét. De jó szolgálatot tesz akkor is, amikor várod, hogy megjöjjön, de nem akarsz külön ezzel foglalkozni mondjuk edzésen vagy túrázás közben.
A trendi YoniVibes oldalsó része feljebb szabott, akárcsak az oldalt csipkebetétes és szuperszexi YoniFun bugyié: ezek 1-2 tamponnyi vérre vannak kalibrálva, szintén a lazább napokra lehetnek jó választások, vagy akkor, ha a tamponcserével még elbíbelődsz, de tisztasági betétről pluszban hallani sem akarsz.
Itt az ideje megválnod a régi tundrabugyidtól is…
A 4 rétegű bugyik akár 2-3 tampont is helyettesíthetnek, és még nagyon, de nagyon messze vannak a „stukabugyi” fazontól. A YoniLace csipkegumírozással, az oldalt áttetsző YoniSensual pedig szintén nagyon érzékien fest, és nagyon jól kiemeli a gömbölyded formákat.
Hogyan zajlik a menstruációs bugyik cseréje és a mosás?
Ahogy írtam, mindenképp jó, ha ismered nagyjából, hogyan alakulnak a vérzéseid, így könnyebben tervezhetsz. Az biztos, hogy irodai, iskolai környezetben azért át kell gondolnod a cserét is (ha betét vagy tampon nélkül hordod). Mindenképpen jó, ha van nálad egy műanyag doboz vagy zacskó (pici uzsonnásdoboz pl.), amiben mosásig tárolhatod. A Yoni bugyid egy zárható műanyag tokban érkezik, így gond nélkül szállíthatod csere után, és tárolhatod benne használaton kívül, tiszta, száraz állapotban is a bugyit. Külföldi oldalakon már láttam oldalt diszkrét tépőzáras vagy ilyen apró kapcsokkal nyíló (mint a melltartódkapocs) fazonokat is, na az az igazi nonpluszultra, de addig is marad ez a megoldás. Sőt, olyat is láttam, ahol plusz mosható betétet tudsz becsúsztatni a felső réteg alá (mint a melltartó szivacspárnája), szerintem ez is nagyon jó ötlet.
Otthon, ha levetted, kézi mosószerrel és gépben is mosható 40 fokon, de fontos, hogy öblítőt ne használj, és a szárítógépbe se dobd bele, mert ezek vékonyítják a közbenső betét anyagát, és bár a bugyinak nem lesz baja, de a célnak nem fog megfelelni, ha nem tudja magába szívni az adott mennyiségű folyadékot. Mosás előtt mindenképp nyomkodd ki hideg vízben belőle a vért, ne csavargasd, csak finoman nyomd ki a nedvességet belőle.
És hogyan válnak be a Yoni bugyik a gyakorlatban?
Hozzám a YoniVibes fazon érkezett tesztelésre, eleve tetszett a sportos fazon és ez a sötétpiros árnyalat is bejött. Nem mellesleg nem nehéz megkülönböztetni minden mástól, amikor a mosógépből átpakolok a szárítógépbe – a mensibugyikat nem lehet szárítógépbe tenni, ahogy fent is írtam.
Az anyaga finom pamut, kifejezetten vékonynak mondanám, a színe pont az a jó, ugyanaz a sötétpiros árnyalat, amit a neten is látsz. A varrások erősek, jól el vannak dolgozva, és a méret is megfelelt a megadott adatoknak. Ennek a YoniPanties bugyinak a betétes része nem vastag, nekem vékonyabbnak tűnik, mint egy „normál” betét.
Első használat előtt 30 fokon kimostam, szabad levegőn szárítottam bent a lakásban. Ahogy terveztem is, az utolsó napokon illetve vetettem be. Nem szivárog, jól tartja a nedvességet, kifejezetten kényelmes, laza viselet, az ember hajlamos róla teljesen megfeledkezni. Egy tamponnal kiegészítve a többi napon is tudod használni, mert jól helyettesíti a biztonsági betétet is, egyátalán nem kényelmetlen, nem gyűrődik, nem mozdul el stb.
Boldogság-garancia
Végül pedig, ha még mindig vacilálnál, a Yoninál arra is lehetőséged van, hogy ha méretprobléma van, akkor 14 napon belül visszaküldd a terméket, ha pedig mégsem vált be a bugyi, 30 napon belül visszafizetik az árát. A YoniLove bugyit már 2990 Ft-ért beszerezheted, egy próbát mindenképpen megér, ha egyelőre csak barátkozol a mensibugyi gondolatával.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.