A napozás egyértelműen egy kellemes és relaxáló tevékenység, de ahhoz, hogy valóban önfeledt legyen a kikapcsolódás, fontos az önmegtartóztatás és a gondos előkészületek. Érdemes figyelembe venned néhány egyszerű és alapvető biztonsági szabályt, melyek segítségével elkerülhesd a napégést és csökkenthetjük a bőrkárosodás kockázatát.
1. Kerüld a legforróbb órákat!
A bőrben és a szemben is elnyelődő különböző UV sugarak (ibolyántúli ultraibolya vagy ultraviola sugárzás) eltérő hatással vannak az emberi szervezetre és a bőrre. A hatások megjelenése lehet azonnali, de később is okozhatnak problémákat.
Az UVC sugarak bőrgyulladást, késői pigmentálódást, a bőr felső rétegének megvastagodását okozhatja és a szemet is irritálja. Az UVB sugárzás segíti ugyan a D-vitamin termelődését, de gátolhatja az immunrendszer megfelelő működését sajnos rákkeltő hatású. Az UVA sugarak felelősek lehetnek a napozást követő bőrpírért, bőrgyulladásért, legfontosabb hatása azonban a meglévő pigment sötétedése, azaz a barnulás. Az UVA-hoz hasonlóan rákkeltő hatása van.
A nyári időszakban a sugarak meredekebb szögben érik a földet, az UVB már rövid idő alatt is képes nagymértékű, visszafordíthatatlan károsodást okozni a bőrben.
Délelőtt 11 és délután 3 óra között napozás helyett válaszd inkább az árnyékot és a napernyő által kínált biztonságot, és viselj megfelelő védőruházatot: dobd fel ruhatárad egy bohém szalmakalappal és egy divatos napszemüveggel, teríts a válladra egy könnyű kendőt, vagy viselj lenvászonból készült hosszú ujjú felsőt.
2. Használj fényvédőt!
Mindig használj megfelelő faktorszámú napvédő krémet, amely védi bőrödet a káros UV sugaraktól, és rendszeresen kend újra. Használj külön fényvédőt testeden és az arcodon, és válassz bőrtípusodnak és bőrápolási céljaidnak megfelelő terméket!
- Száraz bőr: Ha száraz a bőröd, érdemes olyan napozókrémet választani, amely hidratáló összetevőket tartalmaz, mint például a hialuronsav, a sheavaj vagy a glicerinnel. Ezek a hidratáló összetevők segítenek megőrizni a bőr hidratáltságát és rugalmasságát.
- Zsíros bőr: Azoknak, akik zsíros bőrrel rendelkeznek, érdemes olyan napozókrémet választani, amely könnyű formulával rendelkezik és nem zsírosítja a bőrt. Keresd az olajmentes vagy mattító hatású napozókrémeket, amelyek segítenek megelőzni a bőr fénylését.
A KeveCometics ajánlata zsíros bőrre> - Érzékeny bőr: Az érzékeny bőrűeknek olyan napozókrémet kell választaniuk, amely hypoallergén összetevőket tartalmaz, és mentes az illatanyagoktól és parabénektől.
- Érett bőr: az E-vitamin és a retinol tartalmú fényvédő használatával sokat tehetsz a rugalmasabb, feszesebb arcbőrért, emellett csökkentheted meglévő ráncaid láthatóságát is!
A KeveCosmetics ajánlata érett bőrre >
3. Napozás utáni hidratálás és regenerálás
Ha mégis leégtél, használj napozást követően gyulladáscsökkentő és hidratáló krémeket a bőr megnyugtatására és regenerálására.
4. Felejtsd el végleg a szoláriumot!
A szolárium használata is károsíthatja a bőrt, korai bőröregedést okoz és növelheti a bőrrák kialakulásának kockázatát. Egy 2012-es francia kutatás* megállapította, hogy a szoláriumozók között (beleértve azokat is, akik életükben csak egyetlen egyszer szoláriumoztak!) a bőrrák kialakulásának 20 százalékkal nagyobb a kockázata. Szerintem nem éri meg...
5. Vitamindús táplálkozás és napsütötte bőr
A béta-karotint tartalmazó zöldségek és gyümölcsök, például a répa, a paradicsom, a sárgabarack, a brokkoli és spenót számos más pozitív élettani hatásuk mellett elősegítik a bőr tökéletesen foltmentes barnulását is.
Ezek az alapszabályok nem bonyolultak, csak egyszer kell tehát megjegyezni őket: a hangsúly a fokozatosságon, a mértékletességen, és a megfelelő fényvédelmen van. Kár lenne lemondani a napsugarak jókedvre derítő, egészséges hatásairól – tartsd be a fenti óvintelmeket, és élvezd te is a nyarat!
Forrás:
*https://www.bmj.com/content/345/bmj.e4757
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.