Előbb-utóbb a többség életében eljön az a pillanat, amikor már nem csak az éjjel-nappali legolcsóbb borát veszi meg buli előtt vagy a tökmindegy-vörösből kéri a VBK-t, hanem „rendes” borra vágyik.
Először talán csak randira vagy egy fontos pillanat megünnepléséhez, később pedig – ha a zsebünk engedi – életvitelszerűen válogatunk a szupermarket vagy egy borszaküzlet polcain. Ehhez pedig nem árt némi tudás. Kezdetben persze nem kell licsis ízjegyeket vizionálni a pohárba, vagy James Bond magabiztosságával visszaküldeni a palackot azzal, hogy ez nem lehet hetvenkettes évjárat, de az alapokat érdemes összeszedni. Ehhez mostanában remek kis bevezető-szintű könyvek is elérhetőek.
Az egyik ilyen munka az ismert német borszakíró, Jens Priewe A borokról könnyedén – Minden, amit a szőlőről és a borról tudni kell című könyve, amely nemrég jelent meg magyarul. Ez tényleg az alapoktól indít: elmagyarázza a minőségi kategóriákat, az árazás titkait, a címke tartalmát. Ha a haverok előtt villogni akarunk, felszedhetünk némi infót a bor történelméről és a szőlőnövény biológiájáról is, valamint megismerhetjük a szőlőhegyen és a pincében végzett munkákat – így a legközelebbi egri vagy villányi kiránduláson már jobban át tudjuk érezni a borosgazda törődését, miközben megpróbálunk egyben kijutni a pincéből. A borok családtagjairól is kapunk egy kis képet, így a különböző gyöngyözőborokról és pezsgőkről, a magyar szívünknek (meg a csajunk szívének) oly kedves édes borokról, valamint a hajósnépek által gyakran megénekelt portóiról és sherryről. A világ borvidékeit is megismerhetjük. Ez egyrészt roppant hasznos, ha külföldre megyünk fesztiválozni és tudni szeretnénk, milyen helyi italokra számíthatunk (tipp: Csehországtól északabbra marad a sör meg a vodka, mert a szőlő ott már nem él meg), másrészt a városban maradva már a diszkontok polcain is rengeteg újvilági, chilei, ausztrál vagy épp dél-afrikai itallal találkozhatunk, amelyekkel izgalmas tud lenni az ismerkedés.
A kötet vége felé a háromdecis műanyagpohárból ledöntésen túlmutató fogyasztási finomságokkal is megismerkedhetünk: a különböző borfajtákhoz illő poharakkal vagy a borkóstolás módjával. Még arra is választ kapunk, vajon tényleg gagyi-e a bor, ha parafadugó helyett csavarzárat kapott.
A látványos képekkel és hasznos ábrákkal díszített könyvet mindenképpen érdemes beszereznünk, ha még csak most készülünk ismerkedni a borokkal – vagy ha a baráti társaságunkban valaki már előttünk jár ezen az úton, és nem szeretnénk előtte égni.
Összeállítottuk mi is, miből innánk szívesen - jelzem, a szerző valószínűleg nem osztja véleményünket a műanyag borospoharak tekintetében. Ti milyen pohárból kóstoljátok szívesen a borokat?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.