Senki nem számolta ugyan, de valószínűleg negatívok ezreit őrzi a Népszabadság fotóarchívuma 1989-ig bezárólag. A Magyar Nemzeti Múzeumban őrzött gyűjteményből szemez az Alexandra Kiadó négyrészes, Képszabadság címet viselő sorozata. Érdemes belelapozni: sok érdekes fotót és még annál is érdekesebb kommentárokat rejtenek a füzetek!

Váradi Ibolya felvétele (1964)
A névtelen arcokat, régelmúlt hangulatokat, átalakult díszleteket és színtereket felidéző, nosztalgikus fotókhoz a Népszabadság egykori és jelenlegi újságírói írták a kifejezetten olvasmányos kommentárokat. Az egykori cikkek, a felelevenített emlékek remek időtöltést kínálnak a hűvös őszi estékre.
Az első rész - "Átkos" pillanatok - a hatvanas, hetvenes éveket idézi, az akkori szocializmus már-már feledésbe merülő brigádgyűléseit, az áruházak leértékeléseit, a Fradit, a dollárboltokat, az Osztyapenkót... Május elseje munkásőrökkel, brigádgyűlés, építőtáborok, csokigyártás közmunkában, Világifjúsági Találkozó.
Szó esik a dekoratőrökről, akiket akkor is (és még jó néhányunkat, jó néhány évig ;)) a Damjanich u. 4.-ben idomatottak - munkájukat azzal segítette a prát, hogy már két héttel május elseje előtt lehozta a szlogeneket jelszavakat a Népszabadság, hogy időben elkészüljenek a feliratokkal.
A nyáron megjelent második kötet a "Végre itt a nyár" címet kapta: dunai hajókázás, Balaton, egykori strandokról készült fotók elevenednek meg a füzet lapjain. Füredi móló, Vasas-üdülő, trabiszerelés, bikinidivat per ezerkilencszázhetvenhat, jéggyár.
A harmadik, "Holnapra megforgatjuk" c. kiadvány pedig a korszak nagy építkezéseit dokumentálja: a híd- és metróépítést, felüljárókat, aluljárókat. Ferencvárosi vágóhíd, a Blaha Lujza téri óra, Nemzeti, az össze nem érő felüljáró, az egykori Óbuda, Városliget, Keleti, új Erzsébet-híd.

A negyedik részben - az ősz folyamán megjelenik ez is - a technika csodái kerülnek terítékre, buszuk, villamosok, orvosi műszerek kerülnek az olvasó szeme elé.

A tematika egyébként N. Kósa Judittól, a lap szerkesztő-újságírójától származik, aki Rédei Ferenc fotográfus-képszerkesztővel karöltve válogatták ki a kötetben szereplő fotókat. Velük beszélgetett Nagy Gergely - az érdekes interjút itt olvashatjátok.
Az Alexandra Kiadó gondozásában megjelent sorozat első 3 kiadványát a borítókra kattintva megvásárolhatod a webshopban (vagy megtalálhatod az üzletekben).
Alexandra Kiadó 2015.
210x240 mm, 96 oldal, ára: 990,-Ft
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal