A konyha és az orvostudomány mellett a kozmetika is szívesen használja a mézet - gyulladásgátló, a hegesedés nélküli sebgyógyulást segítő, baktériumölő hatása közismert. Van azonban még néhány dolog a mézzel kapcsolatban, ami érdekes lehet. És még néhány dolog.
1. Ami nem új, hogy a méz gyűjtését a méhek végzik. A méhkirálynő 4-5 évig él, az érdemi munkát végző nőnemű ( és párosodni nem képes) dolgozók úgy 40 napig, a herék pedig kb. egy hónapig. Nekik egyébként az evésen kívül semmi más dolguk nincs, mint az anyaméhet megtermékenyíteni. Anyaméhet egyébként egyszerre többet is nevelhet a család: az elsőként kikelő királynő rendszerint elpusztítja a többieket, és vagy megöli a korábbi méhkirálynőt, vagy elkergeti. Utóbbi esetben a korábbi királynő a család egy részével távozik, és új otthont keres (ez a rajzás).
2. Nem kapcsolódik ugyan szorosan a témához, dehát ez egy ilyen blog: tudtad, hogy a halálfejes lepke villanyoltás után lopni jár a méhkaptárba? Miután sikeresen elvegyül a tömegben (ez egyébként nem sárga-fekete potrohának, hanem a kibocsátott illatanyagoknak köszönhető), képes akár egy kávéskanálnyi mézet is lenyúlni a méhektől.
3. Minél sötétebb a méz, annál több ásványi anyagot tartalmaz. Az emberi szervezet számára fontos 24-ből 22-t. A kikristályosodás miatt nem veszít semmit a méz az értékéből, akár fel is melegíthetjük, ha ragaszkodunk a folyékony mézhez. Arra viszont figyelni kell, hogy 40 fok fölé ne melegítsük, mert az rontja a minőségét (veszít a tápanyagértékéből).
4. Bár a mézben sokféle vitamin megtalálható, a friss gyümölcsök még így is kenterbe verik a vitamintartalmat illetően. A méz viszont évekig megőrzi őket - szemben a gyümölcsökkel.
5. Mézet még a piramisokban is találtak, méghozzá romlatlanul. Mivel a mézben az élesztők és mikroorganizmusok nem tudnak szaporodni, megromlani sem tud a méz. Ez azért van mert a magas cukortartalom miatt gyakorlatilag magába szippantja a vizet, így aztán a baktériumok kiszáradnak. Ezen kívül egy bizonyos enzim miatt hidrogénperoxid is van a mézben - esélyt sem hagyva a mikroorganizmusoknak.
+1. Európában csak a keresztes hadjáratokat követően jelent meg a cukor, egészen odáig édesítőszerként a mézet használták. A cukor még ezután is luxuscikk maradt, mivel előállítása rendkívül drága volt, úgyhogy a méz egészen a 17. századig meg is őrizte vezető szerepét.
+2. Természetesen vannak olyan mézfajták, melyek szinte fekete színűek. Ilyen pl. a fekete fenyőből gyűjtött fenyőméz vagy a szívbetegnek ajánlott hajdinaméz, melyet sosem kóstoltam ugyan, de nagyon fűszeresnek mondják. Meg büdösnek. Gyakran fekete méznek fordítják a japán cukorszirupot, a kuromitsut is, bár semmi köze a mézhez.
EZ SE LESZ ÚJ: A SZÉPSÉGIPAR IS ELŐSZERETETTEL HASZNÁLJA
Méz az öregedés ellen, méz a puha bőrért, méz a sebgyógyulásért - ismerős, ugye? Nosss, ez a gyulladásgátló, antioxidáns és tápláló nektár a fő összetevője az egyik legnépszerűbb drogériás márka, a FA új termékcsaládjának is. Cseppet sem bújtatott ajánlóm következik!!!
A hidratáló, tápláló folyékony- és szilárd szappant, tusfürdőt máris megtalálod a boltokban, a tusfürdőt pedig nem csak tejfehér, írisz illatú krémes változatban (Créme), de aranyló, a fehér gardénia illatával csábító gél változatában (Elixir) is megvásárolhatod.
NYERJ 1 MILLIÓ FORINTOT - AKÁR AZ ÚJ MÉZES CSODÁKKAL!
Nem mellesleg, Valódi szépség - Valóra vált álmok elnevezéssel fut egy jó kis játék: ha 2017. március 31-ig bármilyen Henkel terméket vásárolsz (Schwarzkopf - Color Expert, Live, Palette, Natural&Easy, Perfect Mousse, Color Mask, got2b, Taft, Gliss Kur, Schauma, Essence Ultime, Seborin, Styliste Ultime, Schwarzkopf Men, Syoss, Fa - Fa, Fa Men Xtreme, Vademecum) és regisztrálsz a linkelt oldalon, segítenek megvalósítani új évi álmaid 1 milló Ft értékben. Azért ez jól hangzik, nem? Katt a képre a részletekért!
ui: ha bármi érdekességet tudsz te is a mézről, netán valamit pontatlanul írtam, nyugodtan kommentelj.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.