Annak idején, amikor még nem volt se facebook, se instagram, sőt, fényképezőgép sem, a japán halászok egyedülálló technológiát dolgoztak ki, hogy kapásukat valamilyen formában mégiscsak megörökítsék.
Julia Tinker munkája
Az eljárás során, mely gyotaku (gyo - hal, taku - dörzsölés, nyomás) vált ismertté, a halat nem mérgező ún. sumi-e tintával kenték le. A zen mesterekhez köthető tinta története 2000 évre nyúlik vissza, növényi alapanyagokból készül, előállításához többek közt szezámmag- és repceolajat, valamint használnak.
Később aztán a halászok elkezdték kidolgozni a részleteket a nyomatokon: a zsákmány szemet kapott, kicsit cizellálták a pikkelyeket, és hamarosan egy új és egyedülálló művészeti forma bontakozott ki. A módszer és a felhasznált anyagok időközben persze változtak, a gyotaku technikája pedig szerte a világon elterjedt.
Az Edo-korszak alatt közkedvelt művészeti forma napjainkban éli igazán reneszánszát, számtalan kortárs alkotó használja ismét ezt az egyébként többféleképpen is alkalmazható technikát. A könnyebbik, direkt verzióban a megtisztított halat bekenik tintával, majd a rizspapírt ráhelyezve készül a lenyomat.
A másik, ún. indirekt eljárás során nem a halra kerül a tinta: a papírt rizspasztával vagy vízzel ragasztják a halra, polipra, garnélára, akármire, majd a tintát egy selyemmel burkolt gyapjúlapdával (tampo) viszik fel. Kicsit macerásnak gondolom úgy lehámozni a papírt a halról, hogy közben ne szakítsa el az ember, mindenesetre ez az eljárás is népszerű, és a direkt változathoz képest más lehetőségeket kínál a művésznek.
Mivel nem egy bonyolult módszer, előbb-utóbb tökéletes házidekor is készíthető a gyotakuval - persze, akik szerint a fekete-fehér változat csak kispályás belépő, azoknak itt van egy kis ízelítő inspirációul:
Heather Fortner munkái
Laura Howarth munkái
Derek Wada munkái
Brett Swindell munkái
Brian Heustis / Maui Fish Printing
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.