Megvan az az apuka, aki kihív a város másik felére, hogy mérd fel a gyerekszobát de izibe' (nyilván ingyen), aztán a terveid alapján megcsináltatja a melót mással? Hogy aztán újra telefonáljon pár év múlva, hogy most már kocsmája is van, kézműves, nyugi pár négyzetméter (mondj már árat előre), aztán mire odamész, kiderül, hogy a falfelület viszont ennek csilliómilliószorosa. Ja, ha már ott vagy, az ajtót is fesd le, csak recepteket kéne felfirkálni, nem nagy ügy. Kenyeret hoznál meg mustárt a boltbólköszi, mert étterem is vagyunk, elfogyott. Asztalt haver lefóliázná? Pénzééért?
Nevezzük az ilyet egyszerűen seggfejnek. Gyökérnek. Parasztnak.
Ez még nem a rinyablog, ez egy könyvajánló lesz.
A csávó amúgy a végén persze kitúrt az egész melóból (értsd: megkörnyékezte a festőtársam, hogy csinálja már inkább egyedül ő), mert húztam a szám.
Anno a leszaromtablettát se kellett bevennem, és örömmel léptem le a budai csehóból, de sok hasonló sztorival lényegesen nehezebben küzdök meg, tépem-rágom magam, mi legyen, hogy legyen, sőt mi lett volna.
Mert igen, a seggfejek köztünk járnak, körülöttem legalábbis hemzsegnek, de az is lehet, hogy én vagyok túl érzékeny, netán A seggfej. Robert I. Sutton, a Kis seggfejkalauz pszichológus szerzője szerint a seggfejdiagnosztika során mindenképpen érdemes időt szánni arra, hogy tisztázzuk: igazi gyökérrel van-e egyátalán dolgunk, említésre méltó-e a helyzetük (mennyire sanyarú a sorsunk), és mik a további teendőink. A Stanford Egyetem professzora közel nyolcezer hozzá intézett levél és e-mail alapján döntött úgy, segít a munkahelyi konfliktusokkal való megküzdésben = a seggfejek kivédésében.
Ha úgy érzed, szétstresszelnek, túlterhelnek, alábecsülnek, terrorizálnak, bántalmaznak, és mindez azért van, mert egy gyökérrel dolgozol együtt, tanuld meg, hogy kell kikerülni, átverni, lefegyverezni a seggfejeket - és ne halaszd holnapra!
De tényleg mi a jó taktika egy bunkó főnök vagy ügyfél esetén? Lépjünk olajra? Alkalmazzunk kitérő stratégiát? Vegyük be azt a bizonyos leszaromtablettát? Bombázzuk szeretetünkkel? Sújtsunk le válaszul válogatott fegyvernemekkel? Meddig és hogyan érdemes küzdeni?
A szerző szórakoztató anekdoták százain keresztül szolgál hasznos tanácsokkal az elengedéshez - vagy éppen ahhoz, hogyan érdemes felvenni a kesztyűt egy ilyen szituban. Bár a könyv olvasása közben nem egyszer volt az az érzésem, hogy valamiféle tanulmányt vagy szakdolgozatot tartok a kezemben, alapvetően kellemes és humoros kikapcsolódást kínált az ötvenperces vonatutakra - még ha csak a nekem szimpatikus tanácsokat fogadom is meg.
ROBERT I. SUTTON: Kis seggfejkalauz
Athenaeum Kiadó