A Corvina Kiadó gondozásában jelent meg a KÉPZŐ_MŰVÉSZET sorozatban Amy Dempsey művészettörténész 2 kötete. A Modern művészet c. kiadványban épphogy csak bele-belekóstolhatunk a XIX. és a XXI. század közti izmusokba, a Szürrealizmus c. kötetben viszont "a logika és az ésszerűség terhétől megszabadulva" nyakig merülhet az olvasó nyakig merülhet a képzeletben.
Amy Dempsey - Modern művészet - remek kiindulási pont a modern művészetek megértéséhez
A vaskos kötet afféle kislexikonként vezeti be az olvasót a modern művészetek világába. Az impresszionizmustól a kubizmuson és a dadaizmuson keresztül vezet a 21. századi desztinációs művészetig. A kötet nagyon röviden ismerteti az egyes "izmusok" lényegét, felsorolja fontosabb művészeit, képviselőit, a főbb jelemmzőket, az érintet műfajokat, fontosabb gyűjteményeket.
Bár nem egyszerű néhány mondatban meghatározni, de még elkülöníteni sem az egyes stílusokat, mozgalmakat, kicsit úgy érzem, sokat is próbál markolni egyszerre a kiadvány a 68 bemutatott stílussal, mozgalommal. A kiadvány 90 színes illusztrációval szemlélteti az időrendi sorrendbe rendezett művészeti irányzatokat, többnyire együtt is mozog a kép a szöveggel.
Kedvcsinálónak, ízelítőnek kiváló. Annak, aki gyorsan szeretne viszonylag átfogó képet kapni a legfontosabb modern művészeti irányzatokról, remek kiindulási pont a korszak művészeinek, további megismeréséhéz, a műalkotások mélyebb megértéséhez. Amy Dempsy - Modern művészet
Corvina Kiadó, 3990 Ft
Amy Dempsy - Szürrealizmus - érdekfeszítő, mélyebb betekintés a szürrealizmus világába
André Breton francia költő indította útjára a szürrealizmust (realitáson túli, valóság feletti) a szürrealizmus kiáltványa (Manifeste du surréalisme) című 1924-es művével.
"Hiszek benne, hogy eljön az idő, mikor az álom és a valóság, ez a két, látszatra oly nagyon ellentétes állapot összeolvad valamilyen tökéletes valóságfelettiségben..." (Breton)
A 20. század egyik legnépszerűbb művészeti irányzata egyaránt volt a menekülés az I. világháborút követő világból, a civilizáció kegyetlenségéből, groteszk, bizarr látomásokon át az őrült fantáziavilágba vagy éppen a mítikus, ősi törzsi művészetek romantikájába.
Mi a szürrealizmus? Kik voltak a szürrealisták? Hogyan terjedt tova a mozgalom 1930 után szerte Európában? Mi az automatizmus? Melyik művész határozta meg saját módszerét "paranoid kritikai tevékenység"-ként? Hogyan jelentkezett a szürrealismus a többi műfajban: pl. a szobrászatban, az installációkban vagy a filmművészetben? Hogyan alakult a szürrealizmus a II. világháború után? Hol tekinthetőek meg a legfontosabb gyűjtemények?
Többek közt ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk a kötetből, melyből természetesen megismerhetjük a mozgalom kulcsembereit és főbb alkotásaikat is. Dali, Magritte, Duchamp, Man Ray vagy Max Ernst mellett helyet kaptak a hétköznapok során kevés figyelmet kapott Raoul Ubac, Edward James vagy Desmond Morris alkotásai is a kereken száz színes fotóval illusztrált kiadványban.
A könyv egyszerre érdekes és olvasmányos, mégis elmélyült értekezés a szürrealizmus világáról.
Amy Dempsy - Szürrealizmus
Corvina Kiadó, 3990 Ft
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.