UNagy fába vágtuk idén a fejszét, végre hozzáfogtunk a fürdőszoba felújításának is méghozzá a Dulux Simply Refresh csempefestékkel. Hajtás után előtte-utána képekkel!
Nem túl szerencsések a fürdőszobánk adottságai, lévén másfél méter széles, és kb. 5 méter hosszú, viszont ami annál is szerencsétlenebb, az az előző lakó csempeválasztása volt. Összeszámoltam, összesen négyféle típusú csempét használtak.
A kék-rózsaszín bordűrösből valószínűleg el is számolhatták magukat, mert előszeretettel burkolták vele a vízszintes felületeket is, és nem riadt vissza a burkoló attól sem, hogy függőlegesen fusson itt-ott az a csodás minta. Cserébe viszont fugából már nem jutott mindenhova vagy kipergett az évek során - ez eddig egyébként fel sem tűnt. A legkreatívabb burkolás mellett az egy négyzetméter csempébe fúrt lyukak számát illetően is a miénk volt a megyei első hely.
A fürdőszoba felújítása, a csempe leverése, az új csempe, a felrakása egy vagyon, és ha már az ember levereti a csempét, rögtön érdemes a régi vízvezetékek cseréjét is megejteni. Mivel idén sem szakadt ránk az otépé, így olyan megoldást kerestem, amiből viszonylag olcsón, látványos eredményt érhetek el. Régóta figyeltem lakberendezéssel foglalkozó bloggerek tapasztalatait a témában, és nagyon szimpatikusnak tűnt a csempefestés, mint lehetőség. Ismerve azonban a saját képességeimet és korlátaimat, olyan festéket kerestem, melyhez nem kell külön alapozót használni.
Ez az előtte-utána kép igazolja, hogy jó döntés volt a csempefestés a fürdőszobában. Összességében tisztább, világosabb és rendezettebb lett a fürdőszoba.
FÜRDŐSZOBAFELÚJÍTÁS A DULUX SIMPLY REFRESH CSEMPEFESTÉKKEL
Előkészületek a csempefestéshez
A Dulux Simply Refresh kétkomponensű csempefestéke pontosan azt ígérte, amire szükségem volt. Nem szerettem volna sokat bajlódni alapozással, de tartós és megbízható végeredményt szerettem volna. Ezt a csempefestéket mindenfajta alapozás nélkül kell használni, viszont a csempe és a fuga megtisztítására gondot kell fordítani. Ez jelenti a csempék teljes tökéletes vízkőtelenítését és zsírtalanítását, ha van penész, azt nyilván teljesen el kell távolítani. Át kell kefélni a fugákat is, és a teljes tisztítás után még egy vizes lemosást kell csinálni, mivel a különböző tisztítószerek maradványai gátolják a csempe és a festék közti tartós kötés kialakulását.
Mire van hozzá szükséged: szivacs, dörzsi/súrolókefe, víz, zsíroldó, fürdőszobai tisztítószerek.
A csempefesték bekeverése
A csempefestéket a felület lemosás utáni teljes száradása után kell bekeverni. A doboz fedelében lévő edző komponenst alaposan be kell keverni egy pálcával a festékbe. Akár 2-3 percen keresztül is érdemes kevergetni, mert ez fogja biztosítani a tapadást és a tartósságot. Érdemes ennek a műveletnek is nagy figyelmet szentelni, mert a csempesikálás-vakargatás, a régi festékfoltok, sziló stb. eltávolítása igen időigényes - ki szeretné ez néhány évente megismételni? Mert én nem. A bekevert festék egyébként 48 óráig használható.
Mit kell hozzá előkészíteni: egy tálca vagy nagyobb kartonpapír a földre, amire kipakolod a festéket, festék, olló, papírtörlő, keverőpálca.
A csempefestés technikája
Miután tehát megtisztítottuk a csempét, eltávolítottuk a szilót, kirámoltuk a kacatokkal teli fürdőszobát és letakartuk a kádat, mosdót, ablakot, nekikészülhetünk a festésnek is. A festéket két rétegben kell használni, és a jobb, strapabíróbb felület kialakításához az első réteg felhordására szivacshengert ajánlottak. Így a felület kevésbé lesz sima, és a második réteg jobban megtapad.
Az első réteg száradási ideje 2-4 óra, és mivel a száradási idő függ a páratartalomtól és a hőmérséklettől is, a legjobb az egész műveletet nyárra időzíteni, és türelmesen kivárni a száradási időt. Szerencsére vizesbázisú a festék, tehát nem jár vegyszerszaggal maga a festés.
Apropó: a Dulux Simply Refresh csempefestéket függőleges felületek fedésére fejlesztették ki, úgyhogy ezzel a festékkel ne állj neki a járólapot is lefesteni, nem lesz tartós, egyszerűen nem erre való.
A második réteget flockhengerrel vidd fel, ez sima felületet biztosít, és így tényleg ki tudod hozni a csempefestésből a maximumot. A második réteg csempefesték száradása után 5-10 nap alatt már teljesen megköt a festék, ahogy írtam, hőmérséklet- és párafüggő a dolog. Ennyi munka után azonban javaslom, hogy várd ki te is.
Mire lesz szükséged a festéshez: az első réteghez szivacshenger, a másodikhoz flockhenger, minőségi ecset, maszkolószalag, fólia, türelem, türelem, türelem.
Én már belefutottam ezekbe a hibákba a csempefestés során, szóval neked nem kell
Az első és legfontosabb, hogy a fürdőszobafestés nem egy egynapos művelet. Simple, mert nem kell alapozófestés, de a csempét nagyon-nagyon tisztára kell mosni, ha ugyanis vegyszer vagy vízkő marad rajta, nem fog húzni-kötni a festék. Én pár helyen elnagyoltam, apró kis lukak lettek a festékrétegben (nem pici buborékok, hanem látványos lyukak). Úgyhogy mindenképp fordíts kellő időt a takarításra.
Ne türelmetlenkedj: az első réteg, különösen, ha nem fehér csempét kensz át sötétebb színnel (a fehér mellett 3 másik árnyalatban is elérhető a csempefesték), korántsem bizalomgerjesztő. Én 2 óra festés után azért rendesen pánikoltam, mi lesz ebből, és nem is engedtem be senkit a fürdőszobába. A 2. réteg felkenése után azonban egyértelművé vált, hogy jó ötlet volt a fürdőszobafelújítás és a csempefestés is.
Az első réteg felhordása után két dolog derült ki: ki kellett volna maszkoljam a padlócsempét is, és itt-ott komplett fugasorok hiányoztak a kád mellett...
Maszkolás, takarás, körbefestegetés: ha bármi olyan dolog van a fürdőszobában, amit körbe szeretnél festeni (radiátor, wc tartály), akkor azt szépen takard le fóliával, és ne felejts el kisebb hengerekből vagy ecsetekből is bevásárolni. Azokon a területeken, ahol körbefestendő dolgok vannak, ott azzal kezdd, hogy ecsettel vagy pici hengerrel körbefested azt a bizonyos dolgot, mert ha már a nagyobb henger a kezedben van, egyszerűen lusta leszel letenni... Ne spórolj a minőségi hengeren és ecseten sem, kb. öt perc alatt dobtam ki a kukába a radiátorecsetet, amit évek óta őrizgettem a célra...
Ennél azért csináld jobban: semmiképp ne tekintsd követendő példának kifinomult maszkolási technikámat. A csap körbetekerése maszkolószalaggal +1 óra takarítást eredményezett.
Várd ki a száradási időt: A felület ugyan néhány óra alatt érintésszáraz, de ne bízd a véletlenre a száradást. Én ajtót-ablakot becsuktam a fürdőszobában, nehogy a macskának eszébe jusson tesztelni a száradást. A szilózással én megvártam a 10 napot, de mi szerencsére meg tudtuk oldani a tisztálkodást (tapad rá a szilikon rendesen).
Dulux Simply Refresh csempefesték: mennyire tartós, és hogyan tisztítsd?
A Dulux szakemberei készséggel állnak segítségedre bármilyen kérdésed van a termékkel kapcsolatban, úgyhogy én sem voltam rest mindent megkérdezni. Az infovonalas telefonszámon (06-80-200-505) bátran lehet keresni a céget, mert sokat segítenek, konkrét kérdéssel tényleg személyre szabott szaktanácsot kaptam az alkalmazástechnikustól. Írom is, mit tudtam meg.
Ha abban a szerencsétlen helyzetben vagy, hogy a penész hébe-hóba meg-megjelenik otthonodban, akkor a következőket javasolta a gyártó. Semmiképpen ne használjunk a festékbe keverve penészadalékot, ez ugyanis gyengítheti a kötést, a tapadást és elszíneződést is okozhat a felületen. Szánjunk inkább elegendő időt a penész teljes eltávolítására, mind a csempékről, mind a fugák közül, és ha készen vagyunk, vizes szivaccsal alaposan távolítsuk el a penészeltávolító maradványait is! Ha minden igyekezetünk ellenére a már Dulux-szal festett felületen is megjelenik a penész, használhatunk penészeltávolítót, de ne erős dörzsiszivaccsal mossuk majd le a felületet a hatóidő letelte után, és mossuk át alaposan a felületet egy vizes szivaccsal.
Ha neadjisten valami baleset folytán lepattog a festék - bár a gyártó szerinte erre csak akkor van esély, ha nem készítettük elő megfelelően a felületet - , akkor egész finoman visszacsiszolva javíthatjuk.
Arra is rákérdeztem, hogy hosszú évek múlva hogyan kivitelezhető egy újabb festés. Nos, nem kell visszakaparni szerencsére a korábbi festékréteget, elegendő egy körcsiszolóval, 180-240-es finomságú papírral finoman mattítani a felületet, és át lehet festeni.
Jelenleg a Dulux Simply Refresh csempefesték 4 féle színben kapható (tiszta fehér, krém fehér, gránitszürke, tengerszem), kérdeztem, miért nincs fekete. A cég képviselője szerint nagyon alapos kutatás előzte meg, hogy milyen színben gyártsák ezeket a festékeket, és hát a fekete nem nyert :) Sebaj!
Hozzávalók a Dulux Simply Refresh csempefesték használatához:
Az előkészítéshez: háztartásban előforduló zsíroldó szerek, pl mosogatószer, dörzsi szivacs súrolókefe, penészeltávolító (ha penészeltávolítót, zsíroldót, vízkőoldót használunk, akkor a hatóidő után vizes ronggyal mossuk át a felületet), rongy, takarófólia, maszkolószalag
A festéshez: teleszkópos nyél, szivacshenger, flockhenger, jó minőségű ecsetek, Dulux Simply Refresh csempefesték, vízzáró sziloplaszt.
Hogy néz ki 2 év távlatából a csempefestés?
UPDATE: 2014. január
Nem lenne teljes a poszt, ha nem írnám meg, két év távlatából hogy néz ki most a történet. Nos, azt kell mondjam, tökéletesen elégedett vagyok: a függőleges felületeken kitűnő a festés állapota, nem kopott, nem repedezett, nem hártyásodott, stabilan tart. Hozzáteszem, nem vagyok takarításmániás, általában ecet-víz-illóolajjal takarítom a függőleges felületeket. Penész nem telepedett meg a festéken.
A vízszintes felületeken - bár a gyártó kiemelte, hogy oda egyátalán nem ajánlja a festéket - ott van kopás. Ez a felület nálunk a kád mellett van, naponta többször elveszek onnan dolgokat, tusfürdőket, üvegeket, tálcát, növénycserepeket, kb. mindent tartok ott. 1-2 helyen finom kopás van, illetve a fém tálcák által eresztett rozsdás víz az letörölhetetlen, letakaríthatatlan nyomot hagy.
Fontos, hogy a függőleges felületen is lemoshatatlan nyomot fog hagyni, ha pl. a mosdó vagy a mosógép mögött valamelyik vízszerelvény takarólemeze (takarórózsa) rozsdás, vizes lesz,és a víz végigfolyik a falon - erre érdemes figyelni, és kicserélni, kezelni valamivel, tömíteni (pl. szilikon) ezeket a dolgokat is (pl. fali szappantartók, csavarok, mosógép bekötés takarólemezei, törülközőtartók rögzítői stb.).
Amit még tapasztaltam, hogy az otthoni hajfestés is maximális előkészületet igényel, ugyanis a hajfesték akkor is hagyni fog egy minimális nyomot (fehér falszín esetében ez épp elég), ha rögtön a beleset után letörlöd. Én még próbálkoztam Cillit Banggal is 5 percig, valamelyest halványította a foltot, de nah... Szóval ha otthon festegeted a hajad, érdemes valamivel letakarni a felületet és a lemosásnál is óvatosnak lenni. Kreatív emberek: érvényes ez az akrilfestékes bödönök tisztítására is a mosdóban :)
#reklám
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.