Joy Langley tollából, a Partvonal kiadó Iránytű sorozatában jelent meg a Stressz c. kiadvány, mely hasznos útmutatót nyújt a stressz által kiváltott feszültség oldásához.
A STRESSZ NEM FELTÉTLEN ELLENSÉG
A stressz alapvetően a szervezet által kifejlesztett megküzdési, túlélési mechanizmus. Minden olyan helyzet, mely egy magatartási választ vár a szervezettől, stresszhelyzet, azonban a köznyelvben inkább a kontrollálhatatlan, rossz stresszt (distressz) emlegetjük így. A stressz első fázisa a vészcsengő megkongatása: ez önmagában nem káros, hiszen ez a túlélés záloga. Felismerjük a fizikai vagy érzelmi vészhelyzetet, majd a második fázisban ellenállunk, reagálunk, megküzdünk vele (elfutunk, szembenézünk a problémával stb.), végül pedig - kiváltképp, ha képtelenek voltunk megküzdeni, és helyén kezelni a problémát, kimerülünk.
Ha megérted a stresszt ahelyett, hogy megpróbálnád kiiktatni, egészségesebb gondolkodásmódot alakíthatsz ki, amelynek segítségével magabiztosabban birkózhatsz meg a mindennapi problémákkal.
A könyv írója szerint, ha megértjük ezt a működési struktúrát, és nem a stresszfaktor kiiktatására, hanem egy egészséges megküzdésre fordítjuk az energiáinkat, végsősoron jobban járunk Langley szerint ha felismerjük a stresszhatásokat, és tudatosan reagálunk rájuk fizikális és mentális szinten, szervezetünk ellenállóbb lesz, és hatékonyan küzdhetünk meg a feszültséggel. Langley azt mondja, ha meg tudjuk ragadni az energiát, és pozitív irányba tudjuk terelni, hasznunkra is válhatnak bizonyos szituációk.
PRAKTIKUS TANÁCSOK A TUDATOS STRESSZKEZELÉSHEZ
A Stressz c. könyvben a szerző olyan, tudományosan alátámasztott módszereket ad át érthetően, melyekkel önállóan is kezelhetjük a stresszt. Ha tudatosítjuk, mi váltja ki a stresszt, feltérképezzük, hogy az eddig alkalmazott megküzdési stratégiáink miért (nem) voltak sikeresek, megtaláljuk a helyes utat. Eszköztárként pedig praktikus tanácsokat kapunk a könyvből, úgy mint naplóírás, a stressz-szint önálló felmérése (kérdőívvel), a TEA kör megértése, a stresszkiváltók felismerése.
Az egészséges elme a pozitív és a negatív emlékeket egyaránt elraktározza, ugyanakkor az új élményekből is tanul, és továbblép. A zaklatott elmének nehezére esik a pillanatnak élni, belekapaszkodik a múltbéli stresszes eseményekbe, és a jövőre vonatkozó, ijesztő gondolatokat vetít ki és rágódik rajtuk.
A könyv számos otthon, önállóan is elvégezhető gyakorlatot mutat be, melyek - pl. az időmenedzsment kialakítása, légzésgyakorlatok, pozitív gondokodás - segítenek, hogy tudatosan fókuszálva védjük ki a stressz negatív hatásait.
Olvass bele a könyvbe itt!
A szerzőről: Jog Langley a Brit Tanácsadó és Pszichoterápiás Szövetség pszichoterapeutája. Langley kognitív viselkedésterápiát alkalmaz a stresszel és szorongással küzdő betegek megsegítésére.
#reklám
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.