2024-ben is sokan keressük a megoldást, hogy a kevéske szabadban, kertben töltött kis időnket fenntarthatóbbá, egészségesebbé és értékesebbé tegyük. Viszlát stressz, helló fenntrathatóság, praktikum és jólét: lássuk, mit mondanak a szakértők, melyek lesznek 2024 legnagyobb kerti trendjei!
1. Ehető virágok ültetése
Sok színpompás virágzó növény nemcsak a kertet díszítheti dekoratívan. Az ősszel virágzó ananászzsálya (Salvia elegans) skarlátvörös virágai jól mutatnak a salátástálban is, és nagyon jól illik a, fűszeres sajtokhoz és öntetekhez is.
Az angolul „edimental” gyűjtőnévvel illetett növények (a norvég Stephen Barstow író által megalkotott kifejezés) ehetőek és dísznövények is egyben, gyakran évelők, és akadnak köztük cserjék és fák is. Az edimentalok használata fantasztikus módja annak, hogy egy hagyományos veteményeskertbe beépítsünk olyan dizájnelemeket, mint a szín, a textúra és a forma.
Ezek az ehető növények gyakran alig igényelnek gondozást, annyit sem, mint egy zöldségeságyás vagy egy gyümölcsfa, az évelők többsége ellenáll a szárazságnak és a kártevőknek is.
És ami a lényeg, a gyerekek is imádják a kertben a kerti „szüretet” – lássuk, melyek azok a növények, melyeket biztonsággal használhatunk: dáliák, napvirágok, ribizli, egres, fekete bodza, édeskömény, léggömbvirág, ibolya, árnyékliliom, lángvirág, egyes harangvirág fajok, ligeti zsálya, parlagi ligetszépe, sarkantyúka stb.
2. Természetesnek ható virágágyások létrehozása
A” Naturalistic Planting” néven emlegetett irányzat követőiként elsősorban őshonos növényekben gondolkodhatunk a kert tervezése során. Kissé vadabb esztétika, rengeteg „művészi” szabadsággal, nincs „túlápolva”, legalábbis kevésbé tettenérhetőek a karbantartás nyomai.
A természetes hatás évről évre fokozódik, ha önvető, saját magról szaporodó növényeket ültetünk – elég, ha mi tudjuk, hogy gondosan választottuk ki a helyüket, és azért gondoltunk a színek harmóniájára is.
A hangsúly tehát a természetességen, a növények sokféleségén, a vadvilág, a beporzók támogatásán van. Nem mellesleg viszonyleg egyszerűbb a karbantartása is: ami működik, az marad, ami senyved, azt engedjük el. Ennél a kerttípusnál nincsenek szigorú szabályok, és ha tehetjük, a füves területet is vadvirágos rétté változtathatjuk!
3. Az esővíz-gyűjtés egy módja: bemutatkoznak az esőkertek
Az esővíz hiánya legalább akkora gond lehet minden kerttulajdonos számára, mint a felesleges esővíz elvezetése. Itt az ideje, hogy az öntözést nem igénylő kertek sorában a prérikertek mellett megismerkedjünk vízigényes, mégis abszolút fenntartható esőkertek fogalmával is.
A nedves, örökké saras terület egy gondos tervezésnek köszönhetően buja növények varázslatos otthonává válhat – még akkor is, ha árnyékos.
A rendszeres aszály miatt egyre népszerűek az ún. esőkertek, melyek lényege, hogy a terület rendezése során megfogjuk az esővizet (vagy egy részét) ahelyett, hogy a csatornába vezetnénk az értékes vizet. Az árkok és a beültetett növények (pl. az árnyliliomok és a páfrányok, sás, díszfüvek) visszatartják a vizet a kerti utak mentén, így nem csak a növényekkel beültetett ágyás látványában gyönyörködhetünk akár mind a négy évszakban, de száraz lábbal közlekedhetünk a kertben esős időben is.
Forrás: gardendesign.com Képek forrása: kellydnorris.com, gardendesign.com, romi.gov
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.