Noha sokunk nem rendezi át a teljes kertet évről évre, és inkább a saját kedvenc ültetési sémáinkat követjük, kétségtelen, hogy a mindennapokba egyre inkább bekúsznek a trendek. Lássuk, mely trendek (további) hódítása várható 2025-ben!
Klímatudatos kertek
Az éghajlatváltozással kapcsolatos folyamatos aggodalmak arra késztetik a kertészeket, hogy újragondolják az összeültetéseket, és inkábba fajokra összpontosítsanak, amelyek minimális öntözés mellett is virágoznak, és jól bírják a szélsőséges időjárást, hazánkban elsősorban a nagy nyári aszályt.
Szép példa a xerogarden ("xeriscaping"): a sudárzsálya, a kasvirágok és a sárga cickafark gyönyörű színpompát visz nyáron a kertbe - és nem megy rá a gatyánk a vízszámlára sem. (Fotó: Jeff Epping)
Az őshonos és szárazságtűrő növények, mint például a cickafark, a szamárkenyér vagy az iringó egyre inkább megjelennek a kertekben is - gyönyörű, színes változatokban.
A medveköröm nagyon jól bírja a napon, kevés vízzel is beéri. (Fotó: sheabouteverything)
Az ún. esőkertek egy másik növekvő tendencia, amelyet az esővíz összegyűjtésére és szűrésére terveztek, elsősorban a víztakarékosság jegyében.
Az esőkertek lényege, hogy a "kert" egy része magyarosan gödörben vagy árokban van, ahová a körötte lévő lejtőről befolyik az esővíz. Mivel mélyebben van, kevésbé szárad ki az átlagnál nedvesebb talaj. (Fotó: savetarrantwater.com)
Vertikális kertészkedés és balkonkertészkedés
A városi élet ellenére nem kell lemondani a növények színes forgatagáról, hiszen mind a függőleges, vertikális kertészkedés mind a cserépben nevelés is megoldható a legtöbb helyen. A növényfuttatók, rácsok, obeliszkek új dimenziót adnak a legkisebb erkélynek is, és akár olyan növényeket is gondozhatunk balkonunkon, mint a szépséges klematisz, a borostyán. A cserépben nevelt hostákkal és kánnákkal igazi dzsungelhangulatot teremthetünk az erkélyen is.
A szerelemvirág (Agapanthus) szuperul érzi magát a cserépben, a teleltetés miatt nekem is, neki is jobb így. Remekül fogja magát érezni a teraszon cserépben az egyébként szobanövényként tartott begónia, a hosták, napos helyeken a kána is. (Fotó: sheabouteverything)
Állatbarát kertek
A vadvirágos összeültetések a virágkiállítások sztárjai voltak az elmúlt években: a szinte gondozásmentes ágyásokat azonban tudatos tervezés kell megelőzze. Az őshonos, a közelben is megtalálható vadvirágok valószínűleg kertünkben is helyt fognak állni, de vásárolhatunk vadvirág magkeverékeket is - a kertben élő rovarok, kisállatok legnagyobb örömére!
Ha van lehetőségünk, gondoskodjunk a víz elemről is kertünkben. Ez a kerti tó mellett jelenthet egy dézsatavat is akár.
EztKerti trendek 2025-ben a dézsatavat idén tavasszal állítottam össze, egy félbevágott hordóban esővíz tulajdonképpen. A növényeket többnyire a helyi növénybörzés csoportban csereberéltem, a Tedis dekort pedig átfestettem és körömmatricával tetováltam, hogy igazán kedvemre való legyen. Körülötte a cserepekben főleg hosták (és egy kékszakáll) vannak. A dézsában kürtvirág, mocsári írisz, vizijácint, békalencse, kagylótutaj (bal alsó sarok) és hínár. (Fotó: sheabouteverything)
A komposztálás csökkenti a hulladék mennyiségét és tápanyagban gazdag talajt hoz létre, míg a természetes talajtakarók, például a kéregforgács, mulcs segít megtartani a nedvességet és csökkentik a műtrágya szükségességét.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Forrás: www.agriframes.co.uk, fotók: sheabouteverything, Jeff Epping, savetarrantwater.com
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.