Néhány második világháborús hadszintér, mint pl. a normandiai Omaha-partszakasz jól ismertek, megemlékezők és turisták egyaránt gyakran választják úticélul a Colleville-sur-Merben lévő katonai temetőt. Más helyszíneket, pl. az 1941 és 1943 közötti észak-afrikai csaták kies vidékeit kevesebben látogatják: részint azért, mert földrajzi helyzetükből adódóan megközelíthetetlenek, részint pedig azért, mert ma is heves összecsapások helyszínei sajnos ma is.
Matthew Arnold fotográfus pár éve Egyiptomból Tunéziába történő utazásai során a "Topography Is Fate—North African Battlefields of World War II" elnevezésű projektjének keretein belül dokumentálta a II. világháború híres hadszíntereit. A szervezés során rengeteg akadályba ütközött, egyrészt a helyszínek pontos és biztonságos felderítését illetően, másrészt pedig nem kevés nehézséggel találta magát szembe a szükséges útiokmányok beszerzése során.
A Z101-es bunker Líbiában
A Matthew által készített fotókon békés és nyugodt táj tárul szemünk elé, csendes partok, néma hegyek sztlan homokdűnék. A háború tragédiájáról csak a katonák által hátrahagyott dolgok árulkodnak; konzervek, elszórt gyógyszeresdoobozok, fel nem robbant gránátok, aknák és szögesdrótok hevernek szanaszéjjel a végeláthatatlan homokmezőkön.
A Z97-es bunker Wadi Zitoune-ban, Líbiában
Matthew már a projekt kezdetekor tudta, hogy hamarosan egész élete megváltozik. "Az inspiráció és a stílus egyből hatalmába keríti az embert. Ez a dolog hatalmasabb a fotózásnál, hatalmasabb a karriernél. Részeddé válik, és innentől soha többé nem veszítheted el. Tudni fogod, ha rátaláltál, és soha többé nem akarsz leállni a munkával".
A fotográfussal a LensCulture által készített bővebb interjúért és a többi képért kattints!
.
És egy kis könyvajánló
A napokban került a kezembe egy igazán jól szerkesztett és megírt, szépen kivitelezett új kiadású könyv, mely többek közt az el-alameini csatáról is részletes leírást közöl.
A II. Világháború legjelentősebb csatáit szemléletesen és tárgyilagosan bemutató A második világháború nagy csatái c. kötetet Dr. Chriss Mann jegyzi.
A gazdagon illusztrált kiadvány végigviszi az olvasót az első háborús éveken (1939, Westerplatte - Leningrád blokádja) és bemutatja az 1941-44-ig terjedő időszak véres ütközeteit (többek közt a Pearl Harbor, Midway, El-Alemein, Sztálingrád, Kurszk). Az egyre súlyosabb vereségek ellenére a németek és a japánok is a végsőkig folytatták a küzdelet, és végül igen súlyos harcok vezettek - ezek az eseménysorozatok ( tehát a Normandiai partraszállás, Ardennek, Ivo Dzsima, Berlin, Okinava stb.) sem maradtak ki a kötetből. A könyv a II. világháború 28 legjelentősebb csatájának bemutatása mellett képet ad arról a több, mint hat éves időszakról, melyben a tengelyhatalmak és a szövetségesek igyekeztek akaratukat egymásra kényszeríteni.
A kötet laikusként is abszolút élvezhető, hiszen a nagy ütközetek leírásán és a tágabb történelmi háttér bemutatásán, elemzésén kívül színes térképek, számos fotódokumentáció és rajzos illusztrációk szemléltetik a korabeli taktikát, egyenruhákat, fegyverzetet. Olvasmányos, a tényekre támaszkodó, mégsem száraz stílusban ismerhetitek meg a mondjuk a Barbarossa hadműveletet vagy az ardenneki offenzíva részleteit - ha könyvesboltban jártok, mindenképp érdemes fellapozni a könyvet:
A Magyar Nemzeti Múzeumban pedig ezév januárjában nyílt meg a Magyarország II. világháborús szerepét bemutató kiállítás, mely a német és szovjet megszállásáig követi nyomon a magyar hadsereget, a felszereltséget, a kormányzat szerepét és tevékenységét.
Dr. Chris Mann A második világháború nagy csatái
Alexandra Kiadó 2012.
240 oldal, ára: 3.999,-Ft
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.