Lassan vége a hosszúra nyúlt őszi ültetési szezonnak, összeszedtem az avart is - ideje a tavaszi tervekkel foglalkozni. Az idei év kedvenc beszerzése a borzas púpliliom volt a Dobay kertészettől, és annyira megkedveltem ezt az árnyékos kertbe is kiváló, orchideára emlékeztető kedves kis növényt, hogy biztos, hogy lecsapok más változatokra is. Ilyen szépségek mellett az ember könnyen elcsábul, és egyátalán nem egyszerű kizárólag a fekete növényekre összépontosítani.
ÉVELŐ FEKETE SZÉPSÉGEK ÁRNYÉKBA, FÉLÁRNYÉKBA
Ha fekete ágyásszegélyben, talajtakarásban gondolkodsz, az indás ínfű (Ajuga Reptans) bordó/sötét (Atropurpurea, Black Scallop) levelű változatai szuper választásnak fognak bizonyulni: tökéletesen igénytelen, nálam diófa alatt van, félárnyékban is szépen fejlődik, indáival pedig terjeszkedik. Évelő növény.
Tőosztással és magról is könnyen szaporítható, és árnyasabb kertekben is pazarul mutat a tűzeső (Heuchera). Bordó, barna, sőt fekete (Black Beauty, Black Pearl) levelű változatai télen is mutatósak. Jelentem, sikeresen szaporítottam magról, nálam egyelőre - végleges helyüket nem lelvén - jól becsomagolt cserepekben várják első telüket az újoncok. Szintén évelő.
DRÁMA A TŰZŐ NAPON
Napot kedvelő, száraz talajt is elviselő, évelő szépség a varjúháj, Purple Emperor nevű magasba törő nemesítése cserépben, sziklakertekben is jól nevelhető, igénytelen fekete csoda. Sajnos egyelőre csak a zöld levelű növényváltozattal (Herbstfreude) rendelkezem - könnyen szaporítható, akár átlátszó vázában is hetek alatt gyökereztethető és ültethető.
Láttam már cserépben, összeültetésekben és szegélyként is szabadföldben a fekete kígyószakállt (Ophiogon Planiscapus Nigrescens, jelentéktelennek mondott kis virágai nagyon szépek, ebből fejlődnek bogyótermései. Beszerzésre vár.
HANGULATFOKOZÁS JAPÁN JUHARRAL
Mindössze 2 méterre nő, és nagyobb cserépben is sikeresen nevelhető a japán juhar, melynek számtalan egészen sötét vagy éppen pompásan virító bordós levelű nemesítése (Garnet) létezik.
DÉZSÁS KEDVENCEK: AZ ÜSTÖKLILIOM
Az idei év nagy felfedezettje nálam az üstökliliomok (Cordyline Australis), de egyelőre még csak szemezek velük, mert a teleltetésük nem macskakompatibilis, és nem vagyok benne biztos, hogy a mi ki vörös démonunk megbarátkozna a terasz új lakóival. A Dark Star, Purple Tower és a Red Star is fanasztikus változatok, nagyon vágyom legalább az egyikre.
EGYNYÁRI CSODÁK MAGRÓL VAGY PALÁNTÁZVA
Egynyári, magról könnyen szaporítható (egyes szerint kiirthatatlan, önvető, nálam rendesen erőltetni kellett azért a dolgot) a hajnalka (Ipomoea). Van két ritka változata, amelyik nagyon tetszik, az egyik a piros virágú Cardinal Climber, a másik pedig a fekete (bár most hogy jobban rágugliztam, inkább sötétkék lesz az) Knowlians Black - egybecsomagolva kapható a Bakker kertészetnél, benne van a top10-ben, tuti befuttatok velük valamit (bármit). A Kniolas Black (képen) még feketébb, de az sehol se kapható itthon.Itthon egynyáriként bánunk vele, pedig többen állítják, hogy át lehet teleltetni: a rendszeres tápoldatozás és az elnyílt virágok visszacsípésével bámulatosan formában lehet tartani a petúniákat is. Én biztosan nem bajlódom a teleltetéssel, mert kifejezetten jó áron lehet kapni feketében (Big blacky) a helyi kertészetben, de az biztos, hogy minden évben ültetek belőle függő cserépbe a bejárathoz. Láttam most a cikk írása közben a neten 4690 Ft-ért (!), Pesten tavasszal a virágos 700 Ft-ért kínálgatta - falun 150 Ft, a Praktikerben meg most a fele (bár elképzelésem sincs, ki ültet decemberben petúniát).
Képek forrása: Tunderkertje.hu, Waltersgarden.com, gardenia.net, sieberz.hu, bakker-hu.com, dmkert.hu, edenkert.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.