Képzelj el egy kertet, ahol nemhogy megfogdosni, de szagolgatni sem lehet a növényeket: egyetlen szippantás is halálos lehet, ha az északkelet-angliai Alnwick-ban található The Poison Gardenben (Mérgek kertje) közel hajolsz bizonyos növényekhez. Ezek a növények azonban jóeséllyel a saját kertedben is megtalálhatóak.
Fotó: David Clark
A kert ötlete bizonyos Jane Percy fejéből pattant ki, aki 1995-ben lett Northumbira megye hercegnéje. Az Alnwick várához tartozó kertben (Harry Potter forgatási helyszín) eredetileg karácsonyfának szánt fenyőket neveletek, de Percy nem elégedett meg ennyivel. 100 olyan növényfajt válogatott a kertbe, melyek mérgezőek. Állítólag a Mediciek által létrehozott padovai kert inspirálta a hercegnét, ahol külön, zárt kapuval védték a gyógynövényeket az illetéktelen kezektől.
Fotó: Humphrey Bolton
A látogatók csak vezetéssel tartózkodhatnak a kertben, és szigorúan tilos megérinteni, megszaglászni, megkóstolni a növényeket. A mérgező növények közt a belladonna, a nadragulya, a farkaszmaszlag, a foltos bürök, a hunyor, a sisakvirág éppúgy megtalálható itt, mint az edukációs céllal bemutatott kokacserje vagy a kannabisz. A fenti fotón is látható, hogy jónéhány növény esetében a vasketrecek esélyt sem adnak a látogatóknak a levelek fogdosására.
Fotó: madraban/Flickr
Kevesen tudják, de nagyon sok közkedvelt kerti növényünk mérgező. Vannak, amelyek enyhébb tüneteket okoznak, de sok sajnos halálos méreganyagokat tartalmaz, ezért nagyon körültekintően kell bánnunk velük. Ilyen többek közt a sövénynövényként roppant népszerű babérmeggy (Prunus laurocerasus), de a piros bogyótermésű tiszafa, vagy pl. a lenyűgöző szépségű angyaltrombita (mely egyébként a burgonyafélék családjába tartozik) is mérgező.
Babérmeggy (Prunus laurocerasus)
Nadragulya, belladonna (Atropa bella-donna) - Atropintartalma miatt a növény kivonata pupillatágító hatású, az olasz hölgyek a középkorban szívesen használták szemcseppként (belladonna = szépasszony). A növény legmérgezőbb része a virágzás után, augusztusban megjelenő fekete bogyó, néhány szem halálos. Emlegetik még többek közt szépasszony füveként vagy ördögfűként, farkascseresznyként vagy farkasbogyóként is.
Nadragulya, belladonna (Atropa bella-donna)
Tömött fürtökben virágzik a sisakvirág (Aconitum napellus), a "mérgek királynője" - ez a halálos mérgű növény nagyon népszerű manapság is a kertekben, Shakespeare Rómeója is ezzel a növénnyel mérgezte meg magát. A méreg az akonitin néhány óra leforgása alatt halálos lehet. A növény olyannyira mérgező, hogy kesztyű nélkül nem is szabad hozzányúlni, az érintése is halálos - ha mégsem, akkor tartós szívproblémákat okoz. Néhány éve Nagy-Britanniában egy óvatlan kertész halálát okozta ez a lenyűgöző szépségű növény.
Sisakvirág (Aconitum napellus)
A közismert borostyán (Hedera Helix) is mérgező - az ernyősvirágzítú növény minden része szaponinokat tartalmaz. A madarak számára értékes tápanyagokat tartalmazó kékesfekete bogyó hasmenést, bénulást, halált okozhat.
Borostyán (Hedera Helix)
A kétnyári foltos bürök (Conium maculatum) júniusban, júliusban virágzik - Szókratészt is "bürökpohárral" végezték ki, és Hannibál is ezzel lett öngyilkos. Méreganyaga a koniin, 3-6 órán belül halált okoz.
Foltos bürök (Conium maculatum)
Íme még néhány, kertekben közkedvelt mérgező növény fotókkal - jól gondold meg, mit ültetsz, ha gyerekek, háziállatok vannak a közelben.
Hunyor (Helleborus) - bár annak idején fülzúgásra, tüsszentőporként és a gonosz szellemek elűzésére használták a porított gyökért, jobb, ha kezet mosunk, ha bármely részéhez hozzáérünk. A háziállatok számára a gyökér az, ami mérgez, ültessük olyan helyre, ahol nem férhetnek hozzá.
Ricinus (Ricinus communis) - egynyáriként neveljük, hatalmas leveleivel trópusi jelleget kölcsönöz a kertnek. Halálosan mérgező, babhoz hasonló magja ricint tartalmaz - érdemes lehet kitörni a virágokat, hogy ne tudjon magot érlelni a növény.
Foltos kontyvirág (Arum maculatum) - vitorlaszerű fellevele egy idő után lehullig, pirosas-narancsos - egyébként büdös - tozsavirágzata gyakran magányosan látható az aljnövényzetben. A növény minden része mérgező.
Fürtös gyöngyike (Muscari neglectum) - a tavaszi hagymásokhoz hasonlóan ez a növény is mérgező, minden része, nem csak az apró hagymák.
Magyalfajok (Ilex spp.) - a buddhisták, a rómaiak, a kelták is szent növényként tartották számon. Bogyói teobromint tartalmaznak, felnőtteknél már egy-két bogyó elfogyasztása után jelentkeznek az enyhe mérgezés tünetei (hasmenés, alacsony vérnyomás, rosszullét, pulzusszám-emelkedés).
Madársóska (Oxalis acetosella) - levelei fogyaszthatóak, de virágzás idején mérgező a növény.
Pajzsika (Dryopteris) - mérgező, várandósok esetében kivonata külsőleg sem alkalmazható.
Puszpáng (Buxus sempervirens) - levele, hajtása, kérge is mérgező, hatására lebénulhat a központi idegrendszer.
Szarkaláb (Delphinium cultorum) - a növény minden része mérgező, különösen a magjai (halálosan).
Piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea) - sajnos ez a szépség is (minden fajtája) halálosan mérgező, kesztyű nélkül ne foglalkozzunk vele egyátalán a kertben.
A kiskertekben is gyorsan terjedő gyöngyvirág (Convallaria majalis) szintén halálosan mérgező, kis mennyiségben fogyasztva is - sajnos sokan keverik a medvehagymával.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.