Tudtad, hogy a csiperkegomba nemcsak remekül beilleszthető a vegán étrendbe, de megszámlálhatatlanul sok vitamint, antioxidánst, ásványi anyagot tartalmaz?
Vannak, akik imádják a gombát, és már az óvodában csodaszámba mennek, mert egyedüliként a csoportban sorbaállnak repetáért, néhányan kerülik a gombás ételeket. Pedig tényleg számtalan módon elkészíthetőek, kedvünkre fűszerezhetőek, tartósíthatóak, és a különböző fajták újabb és újabb ízorgiával lepnek meg bennünket. Ráadásul rengeteg hasznos tápanyagot tartalmaz, sőt, a csiperke például egyre inkább előtérbe kerül a rákggyógyítás kapcsán is.
Bemutatkozik a csiperkegomba
Az általunk csak csiperkeként, esetleg sampinyonként emlegetett gomba valójában egy mintegy 300 fajt tartalmazó nemzettség egyik ehető és roppant ízletes tagja.
Kalapja fiatalon fehér, később sárgulhat, barnulhat, lemezei pedig rózsaszínűek (semmiképpen nem fehérek), és az idő előrehaladtával egyre sötétebbek, barnák, feketék lesznek. Fajtától függően akár 20 cm is lehet a kalapjuk, az erdőszéli csiperke krémszínű kalapja például óriási. Szembetűnő még a tönkön lévő gallérja, és lényeges, hogy nincs ún. bocskora.
Fontos, hogy könnyen összetéveszthető halálosan mérgező fajokkal, illetve egyes fajtái, pl. sérülésre sárgulással reagáló tönkű karbolszagú csiperke enyhén mérgezó.Úgyhogy ha nem boltban vásároljuk a csiperkét, mindenképpen látogassuk meg egy gombaszakellenőrt a zsákmánnyal, ingyenesen bevizsgálják nekünk a talált gombákat.
Erdőszéli csiperke (Forrás: wikipédia)
A "bolti" csiperke
A termesztett gombák (így pl. a csiperke is) szinte kivétel nélkül a szaptrotróf fajok közül kerülnek ki: ezek azok a gombafajok, melyek legtöbbször egy elpusztult növény, korhadék fa stb. lebontásából fedezi a fennmaradáshoz szükséges energiaszükségleteit. Az értékes szarvasgomba vagy pl. a rókagomba nem ilyen, ők a mikorrhizások csoportját képviselik. Ez azt jelenti, hogy a gomba micéliumából (a föld alatti rész) kiinduló gombafonalak vagy hifák a társnövény gyökreivel kapcsolódva segítik egymást a tápanyagfelvételben. Általában a fa ásványi anyagokat kap, a gomba pedig szénvegyületeket, de olyan mikorrhiza is létezik, ahol a gomba a szárazság vagy a kórokozók ellen nyújt védelmet a gazdanövény számára.
Valószínűleg te is találkoztál már otthoni termesztésre szánt gombatermesztő zsákokkal. A nagyüzemi termesztés egy kicsit bonyolultabb, több különböző munkafolyamatból áll (fertőtlenítés, telepítés, takarás, öntözés, borzolás, klímáról való gondoskodás stb.), de a lényeg, hogy a zsákok birtokában a megfelelő feltételek biztosításával magunk is próbálkozhatunk vele. Lényeges, hogy semmivel nem tartalmaznak kevesebb tápanyagot, mint erdei társaik.
A képen balra egy csomag termesztett kései laska, jobbra pedig a finom csiperkék
Mindenféle tudományos megközelítés nélkül a boltokban legtöbbször a termesztett fehér vagy barna kalapú csiperkével találkozunk (kétspórás csiperke). Kimérve vagy dobozos kiszerelésben, akár szeletelve is megvásárolhatjuk akár egészen pici gombafejekként, vagy választhatunk nagyobb, tölteni való méretűt is. A barna csiperke húsosabb kissé, és íze talán közelebb áll az erdei gombákéhoz, aromásabb.
A csiperke számos nélkülözhetetlen vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaz magas fehérjetartalmánál fogva pedig kiváló húspótló. Remek szelén, vas, B2, B3 és B5 vitaminforrás, de található benne rész, kalium és foszfor is.
A szelén semlegesíti a szabadgyökök káros hatását, jelentős a szerepe a szívbetegségek, az asztma, az ízületi gyulladások és a vastagbélrák megelőzésében. A réz szintén védelmes nyújt a szabadgyökök ellen, segíti az érfalak, a csontok, ízületek felelős enzimek működését.
A vashiány ellen is hatékonyan bevethetjük, főleg, hogy a tartalmazott réz nélkülözhetetlen a hemoglobin előállításához. Az anyagcseréhez, a mellékvesék kiegyensúlyozott működéséhez nélkülözhetetlen B-vitaminok, az immunrendszerért, a vércukor- és anyagcsereszint stabilizálásáért felelős cink, a kalium mind-mind megtalálható a csiperkében. Niacin tartalmának köszönhetően a demencia ellen is védelmet nyújthat, ráadásul egy nagyon erős antioxidánst, L-ergothioneint is tartalmaz, lovasztatin tartalmánál fogva csökkenti a koleszterinszintet.
A csiperke a mellrák- és prosztatarák gyógyításában, megelőzésében is gyakran szóba került, mivel a bennetalálható linol- és linolinsavak aromatáz-gátló hatást fejtenek ki. Az aromatáz enzimnek a tumornövekedéshez hozzájáruló magas ösztrögénszint kialakulásában van szerepe. A csiperkében lévő anyagok bizonyítottan gátolják a mellrák és prosztarák kialakulásáért felelős aromatáz működését.
A csiperkegomba felhasználása
A nagyon sötét, fekete lemezű csiperkét már ne vásároljuk meg. Ha dobozos gombát vásároltunk, és nem készítjük el azonnal, vegyük le a nejlont a doboz tetejéről, és felhasználásig tároljuk 10 fok alatt (praktikusan a hűtőben). Mivel magas fehérjetartalma miatt gyorsan bomlik, romlik, és ez szintén mérgezést okoz, ne halogassuk a konyhai parádét, az elkészült gombaételeket pedig max. 1-2 napig őrizgessük a hűtőben.
A bolti, termesztett csiperkét nem fontos meghámozni, elég alaposan megmosni. Sok olyan gombafajta van, melyek kizárólag 20 perc hőkezelést követően fogyaszthatók, a benne lévő toxinok, méreganyagok ugyanis csak hő hatására bomlanak le. Jó hír, hogy a boltban kapható csiperke nem ilyen, úgyhogy nyersen is fogyaszthatjuk salátákban, de feldolgozásának csak a fantázia szab határt. Ízlelgesd vajon átsütve, dinsztelve enyhén megsózva, fűszerezve, kiváló ízvilága kicsit talán közelebb hozza a természetet. Készíthetsz belőle levest, ránthatod, sütheted, remek pörköltet is főzhetsz belőle.
Hiszed vagy nem, néhány gombafajtát fogyasztanak édesen is, a tinóruból például gombalekvárt is főznek, de találkoztam már rókagomba sorbet recepttel is. Hamarosan én is közzéteszem titkos és gyors receptjeimet, addig is ezen az oldalon találsz pár remek ötletet és receptet a felhasználáshoz.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.