Október 1. a mellrák elleni küzdelem világnapja, és szerte a világon több szervezet is felhívja a figyelmet a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságára.
Sajnos hazánkban a mellrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében az emlőrák. Évi közel 8000 új esetet diagnosztizálnak, és sajnos az érintettek harmada nem tudja leküzdeni a betegséget vagy a szövődményeit.
A szűrővizsgálatok - fájnak?
A korai felfedezés, a szűrővizsgálat kiemelten fontos - ez jelenti a mammográfiát, a tumormarkerek vérből, vizeletből történő ellenőrzését. Egyik sem tart tovább pár tíz percnél, és megéri a minimális kellemetlenség.
Az évenkénti rákszűrés és az ultrahangvizsgálat 18 év felett mindannyiunknak ismerősek, a mammográfiát pedig 45 év felett már kifejezetten ajánlják a szakorvosok.
Az önvizsgálat azonban minden életkorban fontos, hiszen 40 éves kor alatt, sőt, férfiak esetében is előfordul az emlőrák. Bármilyen csomó, a mellbimbó elváltozása esetén beszélj nőgyógyászoddal, és ne feledd, az időben diagnosztizált elváltozások esetében nagyobb a gyógyulási esély!
A mammográfiai szűrés némi kellemetlenséggel járhat, de semmiképpen nem fájdalmas, és nagyon gyorsan elkészülnek a felvételek. Ha bármilyen elváltozást látnak, általában készítenek plusz felvételeket, esetleg ultrahanggal is megvizsgálják az emlőket. Ha szükséges a szövetből mintavétel (aspiráció), akkor vékony vagy vastag tűvel végzi az orvos - a vékonytűs vizsgálat nem kellemetlenebb egy vérvételnél, és nagyon hamar megvan az eredmény. A vastag tűs vizsgálat során egy egy mm átmérőjű tűvel történik a mintavétel, érzéstelenítést követően.
GoPink - GombaPink!
A hazai Bio-Fungi Kft. gombatermesztő cég csomagolt, termesztett gombáival és szárítmányaival szinte minden nagyobb szupermarket polcain találkozhattok. Minden év októberében rózsaszín tálcákba csomagolják gombatermékeiket, és a mellrák elleni kampány hivatalos színébe öltöztetett, különleges csomagolású termékek eladásából származó bevétel egy részével segítik az emlőrák megelőzését és a betegek gyógyulását.
A kampány 2012-es kezdete óta támogatták a Magyar Rákellenes Ligát, a Debreceni Onkológiai Betegekért Alapítványt és a budapesti Szent Margit Kórházat is.
Keresd te is ezeket a rózsaszín csomagolású gombákat a vacsorához, így máris te is teszel valamit a betegség leküzdéséért.
Tudtad? Néhány szó a csiperke rákellenes hatásáról
A csiperkegomba rákellenes hatásáról elsőként az amerikai City of Hope intézet rákkutatója, Dr. Shiuan Chen írt. A csiperkegomba konjugált linolénsavat (CLA) tartalmaz, amely gátolja az aromatáz nevű, az emberi szervezetben természetesen előforduló enzim termelődését. Az aromatáz gátlásával a klimax utáni női szervezetben kevesebb ösztrogén termelődik.
Az ösztrogén magas szintje közvetlenül összefüggésbe hozható a mellrák kialakulásával. Ezt az aromatáz enzim működése okozza, különösen a menopauzán átesett nők esetében. Az ösztrogénnel összefüggő rákos megbetegedések kezelésére jelenleg aromatáz-inhibítorokat használnak. Az aromatáz hatását összefüggésbe hozták más ráktípusokkal is, mint pl. a prosztata-, húgyhólyag-, petefészekrákkal. Bebizonyították, hogy az aromatáz enzimet gátló anyagok jelenlétével sikeresen megelőzhetőek ezen ráktípusok kialakulása.
A prosztatarák esetében egy másik enzim, az 5-alfa-reduktáz hozható összefüggésbe a megbetegedéssel, ami a tesztoszteron háztartás felborításával okoz problémát a betegek szervezetében. 2004-ben végzett kutatások bebizonyították, hogy a csiperkegomba hatóanyagai mind az aromatáz, mind pedig az 5-alfa-reduktáz enzim működését képes gátolni. Sőt mi több, a már kialakulóban lévő tumorok esetében gombakivonatokkal sikeresen csökkentették a rákos sejtek poliferációját.
Olvass még többet a kampányról: http://gopink.hu/
Tippek és ötletek, hogyan és mit készíts csiperkegombából: www.chefgomba.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.