Tabuk nélkül, őszintén tárgyalja a gyermektelenség témáját Rácz Laura Rebecca Tudatosan gyermektelenek c. könyve. Okok, utak, döntések - 23 mélyinterjú és 900 visszajelzés alapján készült el az átfogó kötet.
Sokak szerint a boldog élet kizárólag párkapcsolatban, családban, gyermekkel képzelhető el. A gyermektelenségre problémaként tekintenek, a tudatosan gyermektelenek pedig legtöbbször ellenszenvvel, ítélkezéssel, kritikával szembesülnek. Tisztelet azoknak, akik bármilyen vitába beleállnak a magánéletükkel kapcsolatban, sokszor komoly lelkierő kell ahhoz, hogy valaki felvállalja a témával kapcsolatos véleményét.
Pedig miért ne gondolhatná bárki úgy, hogy nem akar gyereket? Miért tart még mindig ott a társadalom, hogy hátrányosan különbözteti meg azokat, akik nem akarnak szülők lenni?
Mentális okok, szülői minták, egészségyügyi problémák egész sora állhat egy ilyen döntés mögött - akár két emberé is. Akárhogy is, a gyerekvállalással kapcsolatos döntés az ember szuverén joga, ahogy az is, kit enged be a hálószobájába..
Sokakat kifejezetten irritálnak a gyerekmentes nők (férfiak nem), mások titkon irígylik őket...
Érdemes ezt a kötetet forgatni azoknak is, akik nem akarnak gyereket vagy még nem döntöttek, esetleg halogatják a témát, és azoknak is, akiknek már van gyerekük, de érdeklik a gyermektelenség mögötti okok is.
Nem azt kellene megindokolni, hogy az ember miért nem akar gyereket, hanem azt, hogy miért akar.
A könyvet elolvasva nagyon különböző nézőpontokat vehetünk szemügyre az elbeszélések alapján. A "childfree" megszólalók többnyire zavarba ejtő nyíltsággal beszélnek múltbeli sérelmeikről, a rosszul berögzült és továbbvitt családi mintákról, de van olyan interjúalany, aki kizárólag neve és az ismertetőjegyek megváltoztatásával járult hozzá a beszélgetéshez és a publikáláshoz.
..ha most engednék a társadalmi nyomásnak, és szülnék, akkor rajtam kívül mindenki más boldog lenne. Boldogok lennének a szüleim, hogy tudják mutogatni a Facebookon, boldog lenne a barátnőm, mert akkor együtt járhatnánk a baba-mama klubba. Boldog lenne az összes kolléganőm, és beszélgethetnének velem ebéd közben a gyerekről. Csak én nem lennék boldog.
Az biztos, hogy a mai Magyarországban nem kevés bátorság kell ahhoz, hogy ennyire nyíltan felvállalja bárki a gyermektelenség döntését.
Kulturális, családi, társadalmi okok, egészen szélsőséges vélemények ütköznek a könyvben. Vannak olyan, valóban szélsőséges nézetek is a könyvben, amelyikkel én is nehezen azonosultam, bár nem is ez a lényeg, hanem a megértés. A tudatosan gyermektelenek sem egyformák - érdemes megismerni gondolataikat.
A csokot két gyerekre vettük fel, közel másfél millió forintot kaptunk. ... Aztán a környezetemben egyre jobban elkezdtek cseszegetni: Jaj házas vagy, eltelt fél év-egy év és még mindig nem vagy terhes? Akkor kezdett megfogalmazódni bennem, hogy én ezt nem is szeretném.
A szerzőről - Rácz Laura Rebecca, kulturális újságíró
Rácz Laura Rebecca kulturális újságíró, a Közelítő – Közelről nem is ijesztő blog alapítója. Diplomáját az ELTE jogi karán szerezte, majd újságírói tanulmányait a Komlósi Oktatási Stúdióban folytatta.
Cikkei saját blogján kívül a WMN-en, a ContextUson és a BorPortrén olvashatók. Versei, novellái jelentek meg magazinokban, antológiákban. Nagy étvágyú kultúrafogyasztó, szenvedélyes utazó.
#reklám
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Haloperidol 2022.03.09. 11:52:24
Nagyon egyszerű: a társadalomnak káros ez a hozzáállás, mivel a társadalom jövője a gyerekektől függ, ezért természetes, hogy negatív hozzáállással szembesül az, aki tudatosan gyerektelen.
Kyria 2022.03.09. 21:42:33
sheabouteverything · http://www.sheabouteverything.blog.hu 2022.03.10. 08:32:50
.