A 2020-as év sokunk számára jelentette a konstans otthonmaradást. Sokan most kezdték el igazán megbecsülni a kertet, a nagyvárosokban, lakásokban élők körében pedig egyre népszerűbb lett az "urban jungle" lakberendezési stílus.
Introvertált kerttulajdonosként a körülmények ellenére nagyon szerencsésnek érezhettem magam a rendszeres home office bevezetésekor, hiszen márciustól már napról napra követhettem a palántáim fejlődődését. Két online meeting között naponta többször is megragadhattam az alkalmat egy kis kapirgálásra a kertben, és a reggeli kávét, az ebédet a diófa árnyékában, szabályos virágözönnel körülvéve volt alkalmam elkölteni. Már nagyban tervezem a jövő évi egynyáriak ültetését, beszereztem a magokat is, és ha a kiskertemben nem is, a neten igyekszem követni az újabb kertészeti trendeket is. Íme néhány:
Zöldség, gyümölcs a kiskertekben
Sokan alakítottak ki a kiskertekben is ágyásokat a zöldségeknek, és ültettek díszítőértékkel is rendelkező gyümölcsfákat, "ehető sövényeket" (japán birs, vadrózsa, vadcitrom stb.).
Nagy felfedezettem a díszalma: még novemberben is pompásan mutat az apró gyömölcsökkel, sok olyan fajta van, melyekből kifejezetten finom befőtt, édesség készíthető.
Balkonkertészet
2 négyzetméteres erkélyeken, balkonokon sem lehetetlen a kertészkedés. Az utóbbi évek nagy találmánya volt a "függőkert" - nekem mondjuk nem jött be, tapasztalatom szerint pillanatok alatt kiszáradt benne a föld, de el tudom képzelni, hogy pozsgásokkal érdemes lehet próbálkozni. Favorit a Graptopetalum paraguayensis, melynek lecsüngő szárai mutatósak, és szinte nulla gondoskodást igényelnek (igaz, itthon meg kell oldani a teleltetését). Tavaly télen láttam Milánóban (igaz, ott decemberben 13 fok volt): valami eszméletlen jól néztek ki, ahogy a városban a régi házak apró erkélyeinek még apróbb balkonládáiból hatalmas rózsákkal alácsüngtek a falakon. Őszintén szólva látszott, hogy még az erkélyajtót se nyitották ki fél éve, mégis szemmel láthatóan jól érezték magukat.
Sokan nevelnek sikeresen fűszernövényeket, paprikát paradicsomot is az erkélyen: meg lehet vele próbálkozni, bár függő kaspó helyett talán jobban jár az ember egy nagyobb cseréppel, mert a 30-40 cm mélység azért kell a paradicsom gyökerének. Szánjunk rá időt, és nézzünk utána, hogy pontosan milyen fajtákat érdemes cserépben nevelni.
Fenntarthatóság
A fenntarthatóság egyrészt jelenti a vízzel való takarékoskodást: érdemes esővízgyűjtő-tartályokat beszerezni, kifejezetten dekoratív, UV-álló műanyagból készült tartályok is vannak.
A szárazkert (xeriscaping) és az esőkert is is opció lehet - és a kettő nem zárja ki egymást egy kerten belül sem. A szárazkertben olyan növényeket ültetünk, melyek hosszabb ideig is bírják öntözés nélkül: pompás választás lehet a pompás varjúháj, mely nyár végén-ősszel virágzik, de virág nélküli hajtásai is csodásan festenek a kertben, de ültethetünk ezerféle zsályát, levendulát, kasvirágot, kutyatejféléket is.
www.desertcrestllc.com
Az esőkert lényege, hogy egy árokszerű mélyedést alakítunk ki a kertben, így az képes az esővizet ideiglenesen felfogni és tárolni. A fantasztikus lila réti füzény vagy árnyasabb kertekben páfrányok segítségével is dús, dzsungelszerű vagy épp folyópart-jellegű kertet alakíthatunk ki.
www.rivertowns.net
Szintén a fenntarthatóság témakörébe tartozik a komposztálás: ha van rá lehetőséged, itt az ideje, hogy növényeid fejlődését saját magad által előállított komposzttal segítsd elő.
Leegyszerűsítheti az életedet az is, ha őshonos növényeket ültetész a kertben: válassz olyan növényeket, melyek egyébként is megtalálhatóak a környezetedben. Ott van például a teljesen igénytelen, ám annál szebb ligeti zsálya: káprázatos lile virágözönnel gyönyörködteti a kirándulókat hónapokon keresztül a réteken - remekül mutat a kertben is. Az én kertemben sok az árnyékos rész, egészen biztosan meg fogok próbálkozni majd a keltikék (corydalis) telepítésével is, melyek kora tavasszal virágzanak.
A mulcs és a természeteses növényvédő szerek alkalmazása, a rovarbarát-madárbarát kert kialakítása ugyanilyen fontos témák.
A kert az elvonulás és a munka helyszíne is lehet
A kert nemcsak a kikapcsolódás, de a nyugodt, alkotó munka helyszíne is lehet. Egy jelerősítővel a wifi is megoldható - én mondjuk ennek hiányában nyugodtabban tudok kikapcsolódni, de dolgozni is kint. A megfelelő árnyékolás kialakítása, egy kerti sütögető, egy mini zen kert remek projektek lehetnek idén tavaszra és nyárra.
Monokróm megoldások a kertben
Vedd körbe magad kedvenc színeddel a kertben is! A koncepció nálam is megvolt (ti. a fekete), de az az igazság, hogy nehezen tartom magam hozzá, hiszen mindig szembejön egy újabb lenyűgöző szépség. Mindenesetre szakértők tanácsai szerint minimum érdemes szűkebb színskálában gondolkodni (vagy ellentétes irányzatként a komplementer színpárokat alkalmazni), ahhoz, hogy szemet gyönyörködtető legyen a környezetünk.
Szobanövények: az Urban Jungle trend
Bezártságunkkal párhuzamosan felragyotott a szobanövények csillaga is: a zöld levélzet látványa nyugató, a növények egészségre gyakorolt hatásárol pedig sok helyen érkeznek. A megfelelő szobanövényekkel párásíthatod (filodendron, vizi pálma, nagy levelű növények) vagy éppen párátlaníthatod (pl. citromfa, vitorlavirág, anyósnyelv, korallvirág) a levegőt. A neten rengeteg inspirációt találsz, itt van rögtön egy kedvenc.
@plantsandcollecting
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.