A mai napra egy igazi tökölős, a japán gyoza húsos batyu által inspirált receptet hoztam nektek. Gombával.
Életemben nem hallottam még a gyozáról, mígnem kedvenc főzőscsopimban szembe nem jött velem. Jól nézett ki, rákérdeztem, rákerestem, láttam, hogy alig kell valami a tésztába - nyilván felkerült a kívánságlistámra. Az elkészítés persze kissé időigényesebb, de megéri a fáradságot ez félig ropogós, félig puha finomság.
Gombás japán(os) húsosbatyu
Hozzávalók a tésztához:
200 g liszt
só
1,2 dl kézmeleg víz
A sütéshez olaj, és 1 dl víz.
Hozzávalók a töltelékhez és a szószhoz:
2-3 szem csiperkegomba
fél hagyma
tejföl
ízlés szerint só, fűszerek (én szárított zellert és őzlábgombaport használtam)
A batyutészta elkészítése során a Streetkitchen receptje szerint haladtam (nagyjából): a lisztet elkevered a sóval és a vízzel, majd bő 25 percre lefedett edényben beteszed a hűtőbe a tésztát. Egyes receptek úgy írják, hogy be lehet csomagolni fóliába, én ettől eltekintettem.
Hús az nem volt itthon, gomba viszont mindig van, úgyhogy a tölteléket abból készítettem. Amíg a tészta áll, fel lehet aprítani a gombát a töltelékhez és a hagymát, a hagymát kissé megdinszteled, a gombát rátéve tovább folytatod a műveletet, amíg a gomba meg nem puhul. Sóval fűszereztem mindössze.
Ha kész vagy, hengerré gyúrod a tésztát és egyenlő részekre osztod, kis gömbökké gyúrod úket, majd sodrófával kör alakúra nyújdod a gömböket. Mivel én shein-en lőttem egy tortellini készítő kis eszközt, és az viszonylag nagy méretű, ezért 10 ilyen lapos kis kört készítettem, a közepükbe 2 evőkanálnyi gombatöltelék ment. Utólag azt mondom, teljesen felesleges formákkal bajlódni, a japánoknak is bejött, hogy kézzel hajtogatják a batyukat, és ha kisebbek a gömbök, azt kezelni is könnyebb lett volna. A körök szélét picit bevizezzük, és összenyomkodjuk.
A batyuk egyik oldalát egy magasabb falú serpenyőben aranybarnára pirítjuk, de nem szedegetjük ki a batyukat, hanem felöntjük vízzel (nem kell ellepje a batyukat természetesen, nagyon kevés víz kell), ráteszed a fedőt és 2-3 percig a takarékra vett gázon hagyod. A keletkező gőz megpuhítja a táskák tetejét is. Utána lehúztam a tűzről (rajtahagytam a fedőt azért) elkészítettem a szószt, és néhány perc múlva tálalhattam is.
A szószkészítés mindössze abból állt, hogy a maradék gombát tejföllel pár percig kavargattam, pluszban sóztam és szárított zellerrel fűszereztem. A japánok mártogatóst készítenek hozzá, de nem vagyok otthon igazán a témában sajnos, én magyaroschan tálaltam, de így is nagyon finom volt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.